تاریخ : 17:10 - 1397/10/01
کد خبر : 71769
سرویس خبری : ورزشی
 

واکنش مدیر عامل سابق استقلال به مهمترین بحث این روز سرخابی ها

استقبال مدیرعامل سابق استقلال از تعاونی شدن سرخابی ها

واکنش مدیر عامل سابق استقلال به مهمترین بحث این روز سرخابی ها

مدیرعامل سابق باشگاه استقلال گفت: پیشنهاد تشکیل شرکت های تعاونی پرسپولیس و استقلال و واگذاری برند این دو باشگاه به تعاونی های پرسپولیس و تعاونی استقلال منطقی ترین و بهترین شیوه واگذاری است.

به گزارش کارگر آنلاین ، سید محمد کاظم اولیایی مدیرعامل سابق باشگاه استقلال و عضو هیات موسس اتحادیه مدیران باشگاه ها و مشاور باشگاه های اتحادیه با حضور در اتاق تعاون  از پیشنهاد پارلمان تعاون کشور برای سازماندهی، تامین مالی و حل مشکلات این تیم ها استقبال کرد.

وی ادامه می دهد: باید توجه داشت که اتاق تعاون داوطلب خرید باشگاه نیست بلکه با تشکیل ساختار تعاونی با سهامداری جمعیت چند میلیونی به وظیفه ذاتی خود عمل می کند.

اولیایی که از پیشکسوتان فوتبال کشور است، با اشاره به پیشینه واگذاری این دو باشگاه بیان داشت: بعد از انقلاب اسلامی، شورای عالی انقلاب برای جلوگیری از بعضی سوءاستفاده ها مصوبه ای داشت که باشگاه های ورزشی دولتی بشوند، در نتیجه این دو باشگاه دولتی شدند اما مطابق دستور امام خمینی (ره)، مصوبات شورای عالی انقلاب باید در مجلس تبدیل به قانون شود اما این مصوبه به مجلس نرفت و قانون نشد و بنده این  دو باشگاه پرسپولیس و استقلال  را از اصل دولتی نمی دانم.

اولیایی معتقد است:  این نکته حائز اهمیت است که دولت ها مجریان خوبی در حوزه ورزش نبوده علاوه بر آن باشگاه داران موفقی هم نبوده اند اما جاذبه این دو باشگاه اقتضا نمی کرد که دولت ها با توجه به شرایط از مدیریت آن ها خارج شوند.

به گفته این پیشکسوت فوتبال، تا کنون چند بار برای واگذاری این باشگاه ها اقدام شده و افرادی هم پیش قدم شدند که اکثرا هم از پیشکسوتان و علاقمندان بودند اما باید در نظر داشت که فروش این باشگاه ها با طرفداران و علاقمندان بیشمار، به فرد جایز نیست چراکه عشق و علاقه به این باشگاه ها را نمی توان به یک فرد فروخت.

وی ادامه می دهد: با این وصف بهترین شیوه سازماندهی و مدیریت باشگاه ها را می توان از طریق تعاونی ها عنوان کرد چراکه آحاد مردم می توانند در آن شریک شوند.

مدیرعامل سابق باشگاه استقلال می گوید: تشکیل ساختار تعاونی با جمعیت چند میلیونی بهترین طریق برای واگذاری دو باشگاه محبوب پرسپولیس و استقلال است.

وی یادآور شد: اغلب باشگاه های بزرگ دنیا نظیر بارسلونا و هامبورگ به صورت تعاونی اداره می شوند و مجمع سهامداران هیات مدیره را معرفی می کنند.

وی در بخش دیگری از این گفتگو به اقتصاد ورزشی اشاره کرده و می‌گوید: باشگاه ها علاوه بر اینکه می توانند در 60 رشته ورزشی فعالیت کنند می توانند بر گردشگری ورزشی نیز تمرکز کنند کاری که تمام باشگاه های دنیا انجام می دهند.

اولیایی افزود: در دنیای امروز اقتصاد ورزش، وابسته به گردشگری ورزشی است و باشگاه ها با سرمایه گذاری بر هواداران، آن ها را همراه خود به شهرها و کشورهایی که تیم بازی می کند، می برند اما در کشور ما باشگاه های مذکور بیشتر بر فوتبال آنهم فوتبال مردان تمرکز دارند.