تاریخ : 00:00 - 1400/06/20
کد خبر : 916607
سرویس خبری : کارگری و اقتصادی
 

 شروع مثبت بورس در آغاز هفته و رفتار محتاطانه فعالان به دلیل چند ابهام

شروع مثبت بورس در آغاز هفته و رفتار محتاطانه فعالان به دلیل چند ابهام

کارگرآنلاین|یک کارگزاری با بررسی آخرین وضعیت داخلی و خارجی و نوسان دلار ، پیش بینی کرد بورس در آغاز هفته مثبت باشد اما فعالان به دلیل چند ابهام ، رفتار محتاطانه به نمایش بگذارند .

بازار سهام درحالی طی روزهای گذشته با نوسانات پی در پی ، نشانه هایی از عدم ثبات را به نمایش گذاشته و شاخص بورس همچنان در محدوده 1.52 میلیون واحدی سیر می کند که کارگزاری آبان درباره اوضاع روزهای گذشته و آینده اعلام کرد: بازار هفته گذشته با روندی متعادل و همراه با نوسان اکثر نماها همراه بود اما تک نمادهای کوچک تر روندی بهتر داشتند. عرضه اولیه نسبتا سنگین و نزدیک شدن به زمان تسویه اعتباری برخی کارگزاری ها، افزایش نسبی عرضه را در پی داشت .

در بازارهای جهانی هم عقب نشینی شاخص دلار ، رشد قیمت فلزات و نفت را در پایان هفته به دنبال داشت و آمار اقتصادهای بزرگ به خصوص چین و البته نگرانی ها در رابطه با وضعیت همه گیری کرونا ، هرچند نوسان زیاد بر بازارها حاکم کرد اما برآیند این نوسانات در پایان هفته مثبت بود. بنابراین به نظر می رسد روند نوسانی با گرایش مثبت همچنان محتمل ترین سناریو در بازارهای جهانی باشد. در بازار ارز نیز پس از افت اخیر ، رشد مجدد تقاضای دلار و پیش روی قیمت تا مرز 28 هزار تومانی رخ داد . چرا که اخبار پیرامون مذاکرات احیای برجام ، ضد و نقیض بوده و وزن اخبار منفی تا حدودی بیشتر است . از سوی دیگر ، گذشت زمان با ادامه دار بودن تحریم ها و پابرجایی ابهامات ، می تواند تحرکات مثبتی را در بازار ارز در پی داشته باشد. نزدیکی به نشست شورای حکام و گمانه زنی ها در رابطه با صدور و یا عدم صدور قطعنامه در رابطه با ایران هم می تواند در نوسانات دلار اثر مستقیمی داشته باشد. هرچند به نظر می رسد صدور قطعنامه در این مقطع با مخالفت چین و روسیه همراه باشد اما اجماع اروپا و امریکا علیه ایران در این شورا ، وضعیت گفتگو ها را بیش از پیش پیچیده خواهد کرد. با این اوصاف در حالی بازار سهام با آرامش نسبی بزرگان و پیشتازی برخی نمادهای کوچک تر همراه بود که به نظر می رسد رشد نسبی قیمت دلار و بهبود روند جهانی ، بتواند آغاز هفته مثبتی را رقم بزند. همچنان ابهامات موجود ، احتمال رشد سریع قیمت ها چه در بازار ارز و چه در بازار سهام را کاهش می دهد و به نظر می رسد فعالان ، رفتاری با چاشنی احتیاط داشته باشند. در این میان ، زمزمه هایی مبنی بر دخالت در روند قیمت گذاری محصولات برخی از صنایع از جمله فولادی ها و سیمانی ها ، نگرانی هایی در رابطه با رویکرد دولت نسبت به بازار ایجاد کرده است. به نظر می رسد اجتناب از اظهار نظرهای ضد و نقیض که مغایر با وعده های اولیه گروه اقتصادی دولت است برای بازار سهام که به تازگی اندکی از جو بی اعتمادی دولت قبل فاصله گرفته ، ضروری به نظر می رسد. با این اوصاف ، روند بازار به خصوص در نمادهای بزرگ متاثر از وضعیت بازار ارز و روند قیمت های جهانی ، مثبت ارزیابی می شود و ابهامات موجود می تواند تنور معاملات در گروه های کوچکتر را نیز گرم نگه دارد .


منبع : بورس پرس