تاریخ : 22:17 - 1399/07/03
کد خبر : 151462
سرویس خبری : بهداشت و درمان
 

هشدار انجمن پزشکی نسبت به تبلیغ غیرعلمی طب سنتی در رسانه‌ها

هشدار انجمن پزشکی نسبت به تبلیغ غیرعلمی طب سنتی در رسانه‌ها

شماری از انجمن‌های علمی پزشکی کشور در نامه ای خطاب به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، با انتقاد از تبلیغ غیرعلمی طب سنتی در رسانه های کشور بویژه صدا و سیما، نسبت به عواقب انتشار این اطلاعات سنجش نشده هشدار دادند.

به گزارش کارگر آنلاین، این تشکل‌های علمی پزشکی با انتشار این نامه که نسخه ای از آن پنجشنبه شب در اختیار قرار گرفت، تأکید کردند: بر این باوریم که رشته پزشکی با توجه به رسالت والای خود در خدمت‌رسانی به مردم، نیاز به حفاظت از گزند باورهای خرافی از یک سو و پالایش از شبه علم و اطلاعات ابطال شده، منسوخ شده و حتی سنجش نشده از سوی دیگر دارد.

در بخشی از این نامه آمده است: به وفور شاهد حضور کارشناسانی با عنوان متخصص طب سنتی/ایرانی در رسانه‌های فراگیر هستیم که با ارائه توصیه‌هایی آزموده نشده، عموم مردم را تحت آموزش‌هایی غیرعلمی یا نادرست قرار می‌دهند.

انجمن‌های علمی پزشکی کشور تصریح ساختند: ‌همانگونه که برای تک تک توصیه های پزشکی لازم است ارزیابی دقیق و موشکافانه ی علمی با روشهای مدرن انجام شود و بدون طی این مراحل نباید به عمل در آیند، در مورد توصیه‌های طب سنتی نیز عبور از همین مراحل ضروری است و وضع استانداردی متفاوت برای طب سنتی، پایه‌گذاری روشهای غیر علمی در طب غنی ایران خواهد بود.

آنان در این نامه، خود را بر حسب تعریف، بازوی مشورتی وزارت بهداشت در امور پزشکی و سلامت کشور خوانده و از وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان متولی سلامت مردم ایران تقاضا کردند که برای روشن کردن مرزهای اطلاعات علمی از شبه علم، خرافات، برداشتهای شخصی و نیز «اطلاعاتی که به روشهای علمی سنجیده نشده»، وارد عمل شود.


منبع : ایرنا