تاریخ : 20:21 - 1399/07/19
کد خبر : 202201
سرویس خبری : بهداشت و درمان
 

خواص بی نظیر دانه های کدو تنبل که از آنها بی خبر هستید

خواص بی نظیر دانه های کدو تنبل که از آنها بی خبر هستید

دربین سیفی‌جات کدو‌تنبل کم‌ترموردتوجه قرار می‌گیرد درحالی که سرشار از فایده است. علی رغم تمام خواصی که برای کدو بیان شده است دانه‌های کدو هم بسیار مفید است و برای درمان بسیاری از بیماری‌ها می‌تواند کمک کننده باشد.

به گزارش کارگر آنلاین، معمولا افراد به دلیل ناآگاهی از خواص تغذیه‌ای و درمانی، دانه‌های کدوتنبل را دور می ریزند، در حالی که این دانه‌ها یکی از بهترین و سالم‌ترین مواد غذایی و میان وعده‌ها محسوب می‌شوند.

مبارزه با سرطان

امروزه داشتن سبک زندگی نادرست سبب شده است تا آمار ابتلا به بیماری سرطان تا حد قابل توجهی افزایش یابد و افراد زیادی با این بیماری درگیر شوند، اما طبق مطالعات انجام شده محققان به این نتیجه رسیده اند که مواد معدنی در دانه‌های کدو وجود دارد و می‌تواند این بیماری را ازبین ببرد و حتی از ابتلا به انواع سرطان‌ها جلوگیری کند.


درمان بی‌خوابی

اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که از بی‌خوابی رنج می‌برند یا در طول شب از خواب مناسب و با کیفیتی برخوردار نیستید با مصرف این دانه‌های کوچک می‌توانید  به راحتی بی خوابی‌ خود را درمان کنید. به‌طور طبیعی در بدن تیریپتوفان اسید آمینه‌ای است که به تولید ملاتونین و سرتونین می‌پردازد تا از این طریق چرخه بیداری و خواب را تنظیم کند. در واقع مصرف دانه‌های کدو تنبل به شما این قابلیت را می‌دهد  تا بر بی‌خوابی خود غلبه کنید و راحت‌تر به خواب بروید.


منبع عالی برای منیزیم

نقش منیزیم در بدن بسیار کلیدی بوده است وبیش از صد‌ها واکنش شیمایی در بدن برای به نتیجه رسیدن به منیزیم احتیاج دارند. منیزیم یکی از هزاران مواد معدنی مهمی است که وجود میزان مشخصی از آن در بدن لازم و ضروری خواهد بود. در بین انواع خوراکی‌ها دانه‌های کدو تنبل از میزان بسیار زیادی منیزیم برخوردار است و تنها با مصرف نصف لیوان از این دانه‌ها ۹۵ درصد منیزیم مورد نیاز بدن تامین می شود.


منبع غنی ویتامین‌ها

شاید برای شما غیر قابل باور باشد اما  اگر می‌خواهید بصورت یکجا مقدار زیادی از ویتامین‌های B  C ،D ،K ،E را دریافت کنید مصرف تخمه کدو تنبل را به شما توصیه می‌کنیم. وجود مقدار زیادی  از ویتامین C در این خوراکی برای درمان و پیشگیری از ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا بسیار موثر خواهد بود.درمان افسردگی

وجود مقدار زیادی تریپتوفان در دانه‌های کدو سبب می‌شود تا سروتونین مورد نیاز بدن تولید و تامین شود. ترشح این ماده در بدن احساس شادی و نشاط را به شما القا می‌کند و در نهایت به درمان افسردگی و خوش اخلاق‌تر شدن در طول روز کمک می‌کند. اگر در مواقعی حتی دچار گر گرفتگی و اسپاسم عضلانی شدید تنها با خوردن مقدار کمی تخمه کدو می‌توان این مشکلات را برطرف کرد، زیرا منیزیم موجود در این دانه‌ها سبب خواهد شد تا دمای بدنتان متعادل وگرفتگی عضلاتتان برطرف شود.درمان دیابت

دانه‌های کدو سرشار از اسید نیکوتینیک و دیگرموادی است که به کنترل قند خون و پیشگیری از ابتلا به دیابت و بهبود ترشح انسولین در بدن کمک می‌کند.


منبع : باشگاه خبرنگاران