تاریخ : 09:14 - 1399/07/20
کد خبر : 203107
سرویس خبری : حوادث
 

متلاشی شدن اعضای باند کلاهبرداری تحت عنوان سامانه سجام در داخل کشور

متلاشی شدن اعضای باند کلاهبرداری تحت عنوان سامانه سجام در داخل کشور

رئیس پلیس فتا ناجا اظهار داشت: با اقدامات فنی و قضایی پلیس سایبری کشور، اعضای باند کلاهبرداری که تحت عنوان "سامانه سجام در کشور" از متقاضیان کلاهبرداری می کردند، دستگیر و به مراجع قضایی معرفی شدند.

به گزارش کارگر آنلاین، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، سردار وحید مجید در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری پلیس، در تشریح این خبر اظهار داشت: ارجاع پرونده های متعدد کلاهبرداری به پلیس فتا در خصوص شکایت مالباختگان با ترفند جدید کلاهبرداری و تجزیه و تحلیل فنی پرونده های مرجوعه مشخص شد تمامی این افراد طی روزهای گذشته با مراجعه با سامانه سجام مورد سرقت اطلاعات کارت بانکی (فیشینگ) و برداشت غیر مجاز از حساب هایشان قرار گرفته اند.

وی ادامه داد: با توجه به کثرت پرونده های قضایی و پیچیدگی شیوه و شگرد مجرمانه، موضوع در کارگروه ویژه پلیس فتا مطرح شد و اقدامات فنی و عملیاتی بر علیه مجرم یا مجرمان با استفاده از تیم کارشناسان فنی و با تجربه پلیس فتا آغاز شد.

رئیس پلیس فتا ناجا افزود: در این رابطه رد پای یکی از مجرمان در استان زنجان کشف شد و پلیس فتا استان با کنار هم قرار دادن سایر شواهد و سر نخ های موجود در پرونده مجرمان ضمن همکاری و هماهنگی مناسب با دادستان استان زنجان اقدام عملیاتی برای شناسایی و دستگیری سایر مجرمان و متهمان پرونده آغاز شد و در این رابطه 7 مجرم آقا و خانم در استان های مختلف مور شناسایی قرار گرفتند و با انجام اقدامات تعقیب و مراقبت تمامی مجرمان به انضمام سر شاخه اصلی این باند شناسایی ، دستگیر و باند مجرمانه مذکور متلاشی شد.

وی بیان داشت : اعضای این تیم هفت نفره که دانش فنی بالایی در امورات رایانه ای و فنی داشتند با ایجاد سایت جعلی کاملا مشابه سامانه سجام و با اقدامات کاملا حرفه ای در بالا نگه داشتن سامانه جعلی مذکور در رنگینگ  جستجو گوگل در هنگام مراجعه متقاضیان به سامانه تقلبی و درگاه بانکی جعلی ضمن سرقت حساب متقاضیان نسبت به برداشت غیر مجاز از حساب های مالی آنان اقدام می کردند که در هنگام دستگیری مجرمان اطلاعات کارت بانکی 30000حساب بانکی هموطنان و تعداد سه دستگاه خودرو به انضمام 12 گوشی تلفن همراه و سه دستگاه لپ تاپ کشف شد.

سردار مجید تصریح کرد: با جمع بندی پرونده های قضایی مرجوعه به پلیس فتا کلاهبرداری از 1400 نفر از متقاضیان با مبلغ بیش از صد میلیارد ریال محرز است.

وی از هموطنان خواست: در صورت داشتن شکواییه قضایی مشابه موارد گفته شده با مراجعه به پلیس فتا محل سکونت پیگیری امورات قضایی خود باشند و همواره کلیه کاربران فضای مجازی در هنگام نیاز با مراجعه به سایت های مشابه به جهت امورات ثبت نامی به منظور جلوگیری از حوادث مشابه، حتما آدرس کامل را، خود یا به کمک افراد مطلع و مورد اطمینان در نوار آدرس URL  وارد کرده و هرگز برای دسترسی به سایت های مختلف از سامانه جستجو گوگل استفاده نکنند.

رئیس پلیس فتا سایبری کشور خاطر نشان کرد : عموم مردم می توانند در صورت مواجهه با موارد مشکوک، گزارشات خود را با آدرس سایت پلیس فتا WWW.CYBERPOLICE.IR قسمت ثبت گزارشات مردمی جهت رسیدگی اطلاع دهند.


منبع : سیتنا