تاریخ : 15:30 - 1399/07/28
کد خبر : 226094
سرویس خبری : بهداشت و درمان
 

افزایش بی سابقه موارد مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور

افزایش بی سابقه موارد مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه در روزهای اخیر با افزایش بی سابقه موارد مرگ و میر ناشی از بیماری مواجهیم، شکست این بیماری را مستلزم تقویت وفاق و همدلی و همکاری مردم و مسئولین با پرسنل نظام سلامت بیان کرد.

به گزارش کارگر آنلاین،  دکتر سیما سادات لاری با اشاره به وضعیت کرونا در کشور، گفت: در روزهای اخیر با افزایش بی سابقه موارد مرگ و میر ناشی از بیماری مواجهیم. وضعیت کنونی بیماری در کشورمان نتیجه سهل انگاری در رعایت پروتکل‌های بهداشتی، کاهش میزان استفاده از ماسک و همچنین بروز رفتارهای اجتماعی خطر آفرین در هفته‌های گذشته بوده است.
وی افزود: فراموش نکنید که شکست این بیماری، مستلزم تقویت وفاق و همدلی و به طور کلی همکاری مردم و مسئولین کلیه دستگاه‌های اجرایی کشور با پرسنل نظام سلامت است.
وی در ادامه با اشاره به هفته سلامت بانوان از ۲۴ تا ۳۰ مهر ماه گفت: شعار امسال این هفته با توجه به همه گیری ویروس کرونا در کشور، با عنوان "سلامت زنان در دوره کرونا" نامگذاری شده است. در شرایط حاضر، اکثریت کارکنان نظام سلامت کشور از بهورز، مراقب، ماما، پرستار و نیروهای خدماتی تا کادر تخصصی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، زنانی هستند که در این دوران سخت و نفس گیر بیماری، در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا با مخاطرات جدی سلامت جسم و روان مواجهند.
لاری ادامه داد: این زنان باید علیرغم خستگی‌های فراوان رسیدگی به بیماران، میان زندگی کاری و شخصی خود تعادل سازنده برقرار کنند. گرچه همه گیری کرونا محدود به جنسیت خاصی نیست، اما جمعیت زنان کشور ظرف هشت ماه شیوع بیماری در کشورمان، متحمل بخش قابل توجهی از مشکلات مقابله با این ویروس بوده اند.
وی گفت: مراقبت از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در خانواده، رسیدگی به امور تحصیلی فرزندان در شرایط آموزش غیر حضوری مدارس، نقش اقدامات موثر زنان در کاهش استرس خانواده در دوران همه گیری بیماری، مشکلات مراقبت های لازم در زنان باردار و مراقبت های مورد نیاز در دوران پس از زایمان، مشکلات زنان سرپرست خانوار و زنان بدسرپرست و مشکلات ناشی از فشارهای اقتصادی برگرفته از اعمال محدودیت‌ها، گویای این واقعیت است که در این دوران بحرانی لزوم توجه هر چه بیشتر به حفظ سلامتی زنان از الزامات بنیادین مبارزه با بحران کرونا است.
لاری تاکید کرد: هفته سلامت زنان مهلت مناسبی است برای تقدیر از زنان سختکوش سرزمین‌مان است که با روی گشاده و عزمی راسخ برای شکست این بیماری در تلاشند. امیدواریم با ارتقاء سواد سلامت و آگاهی و هوشیاری لازم در زنان به عنوان پیشگامان سلامت و ترویج آن در کشور، گامی موثر در جهت کمک به مهار بیماری در کشور برداشته شود.

 


منبع : سلامت نیوز