تاریخ : 12:02 - 1399/07/29
کد خبر : 227872
سرویس خبری : بهداشت و درمان
 

کرونا از آسمان هم می بارد

کرونا از آسمان هم می بارد

این روزها انگار همه چیز برای جولان دادن کرونا مهیا شده است. کرونا هر روز افراد بیشتری را گرفتار می‌‌کند و آلودگی هوا نیز مزید علت شده و نفس مردم را بند آورده است.

به گزارش کارگر آنلاین،آلودگی هوا مساله‌ای است که این روزها جاده میانبر را برای کرونا باز کرده است زیرا آنچه پزشکان بر آن اذعان می‌دارند این است که آلودگی هوا می‌‌تواند در گسترش کووید 19 تاثیرگذار باشد. هوا که آلوده‌‌تر می‌شود آمار بیماری‌‌‌های تنفسی نیز افزایش پیدا می‌کند. این را می‌توان از آمار بیماران تنفسی که در سال‌‌‌های گذشته در دوران آلودگی هوا روی تخت‌‌‌های بیمارستان بستری شده بودند، متوجه شد.حالا امسال این وضعیت را در حالی تصور کنید که غول بی‌شاخ و دم کرونا نیز جولان می‌‌دهد و آمار بیماری‌‌‌های تنفسی را بیشتر می‌‌کند. افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای قلبی‌-ریوی در زمان آلودگی هوا با تشدید علائم و عود بیماری روبه‌رو هستند و مسلما این موضوع بر ابتلا و شدت بیماری کرونا تاثیرگذار خواهد بود.آنچه کارشناسان از ماه‌های اول امسال مدام تذکر می‌دادند این بود که وضعیت کرونا در پاییز بدتر خواهد شد.سردترشدن هوا، وارونگی دما، آلودگی هوا و شیوع بیماری‌هایی مانند آنفلوآنزا، سرماخوردگی و... این شرایط را برای گسترش بیماری کرونا فراهم می‌‌کند که می‌‌توان گفت آمار تلفات روز 28 مهر 99 این ادعا را تا حدودی ثابت کرد. به طور قطع در شهرهایی که میزان آلاینده‌ها و آلودگی هوا بیشتر است، میزان ابتلا به کرونا و شدت علائم بیشتر خواهد بود.در شهرهایی مثل تهران و اهواز که آلودگی هوای بیشتری را تجربه می‌کنند، افزایش شیوع کرونا نیز در آمارها به ثبت رسیده است. این در حالی رقم می‌‌خورد که بسیاری از کارشناسان بر این باورند که آلودگی هوا سبب آسان‌ترشدن انتقال ویروس کرونا و افزایش موارد بیماری و مرگ‌ومیر ناشی از آن می‌شود.پزشکان و متخصصان عفونی می‌‌گویند بر اثر تجربه‌‌ای که از سال‌‌‌های گذشته داشته‌ایم، به این نتیجه رسیده‌ایم که عفونت تنفسی با آلودگی هوا رابطه مستقیم دارد و به دلیل تخریبی که آلودگی‌ها در دستگاه تنفسی ایجاد می‌کند، راه را برای ورود انواع ویروس‌ها و میکروب‌ها به داخل ریه باز می‌کند و کرونا نیز که بیماری ویروسی است، از این قائده مستثنا نبوده و می‌‌تواند راحت‌‌تر به ریه وارد شود.این شرایط در حالی رقم می‌‌خورد که به دلیل سرمای هوا، افراد در فضاهای سربسته اقدام به بستن درها و پنجره‌ها می‌‌کنند و راه تهویه هوا بسته می‌‌شود که این موضوع می‌‌تواند به انتشار بیشتر ویروس کمک کند.محققان بر این باورند که یکی از دلایلی که ممکن است کرونا با آلودگی هوا بیشتر شود این است که پاسخ سیستم ایمنی افراد کاهش پیدا کند و این می‌‌تواند نتیجه تماس مزمن با آلاینده‌های هوا باشد. در کشور ما به دلایل مختلف، میزان آلاینده‌های هوا در شهرهای بزرگ به‌خصوص تهران بالاست و معمولا از اواخر پاییز شاهد پدیده وارونگی دما هستیم که این موضوع احتمال شیوع بیماری‌های تنفسی را افزایش می‌دهد.بر اساس آمارها از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۵۲ روز سالم، ۱۵ روز پاک، ۲۷ روز ناسالم برای گروه‌های حساس و دو روز ناسالم برای همه گروه‌ها را پشت سر گذاشته‌ایم. این در حالی است که در شرایط کرونا و احتمال همراهی آلودگی با شیوع این ویروس خطرناک، این آمارها خبر خوشایندی به دنبال ندارند. مطالعات نسبتا فراوانی در کشورهای هند، آمریکا، ایتالیا، پرو، انگلیس و آلمان انجام شده است که نشان می‌دهد در مجموع تماس‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت با منابع اصلی آلودگی هوا سبب افزایش بروز بیماری و مرگ‌ومیر ناشی از کووید۱۹ می‌شود.
محققان بر این باورند که یکی از دلایلی که ممکن است کرونا با آلودگی هوا بیشتر شود این است که پاسخ سیستم ایمنی افراد کاهش پیدا کند و این می‌‌تواند نتیجه تماس مزمن با آلاینده‌های هوا باشد. در کشور ما به دلایل مختلف، میزان آلاینده‌های هوا در شهرهای بزرگ به‌خصوص تهران بالاست

به بهانه سرما پنجره‌ها را نبندیددکتر محمدرضا احمدی، متخصص ریه می‌‌گوید:« این روزها افرادی که دچار بیماری‌های قلبی و تنفسی هستند کمتر از خانه خارج شوند، زیرا اگر کرونا با آنها کاری نداشته باشد و آنها پروتکل‌‌‌های بهداشتی را رعایت کنند، آلودگی هوا می‌‌تواند گرفتارشان کند؛ با این حال در محیط‌‌‌های کاملا دربسته نیز نباشید زیرا به بهانه سرما نباید پنجره‌ها و راه تردد هوا بسته شود».این پزشک متخصص می‌گوید: «رطوبت و بخور مرطوب می‌تواند راه انتقال بیماری‌هایی مانند کرونا را ببندد و هوا را تا حدودی رقیق کند؛ به همین دلیل بهتر است از بخور در فضای خانه و اداره استفاده کنید.» او تاکید می‌‌کند، استفاده از ماسک می‌‌تواند راهکار خوبی برای مقابله با آلودگی هوا نیز باشد اما با وجود این تلاش کنید در این روزهای کرونایی کمتر از خانه خارج شوید زیرا این اتفاق می‌‌تواند علاوه بر اینکه از ترافیک بکاهد، از میزان آلاینده‌‌‌های هوا نیز کم کند.


منبع : سلامت نیوز