تاریخ : 15:17 - 1399/08/03
کد خبر : 235127
سرویس خبری : بهداشت و درمان
 

ضرورت ایجاد آرایش جنگی برای مقابله با کرونا

ضرورت ایجاد آرایش جنگی برای مقابله با کرونا

دکتر زالی در دیدار مدیران وزارت بهداشت و متخصصان کرونا با رئیس جمهور بر ضرورت بازآرایی نوین و ایجاد یک آرایش نوین جنگی به منظور مقابله با کرونا ویروس در دستگاههای مربوطه تاکید کرد.

به گزارش کارگر آنلاین، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری عصر دوشنبه ۲۸ مهرماه با وزیر بهداشت و معاونان وی، روسای دانشگاه های علوم پزشکی و متخصصان کرونا در محل نهاد ریاست جمهوری دیدار و گفت و گو کرد.

در این دیدار دکتر زالی فرمانده ستاد عملیات مدیریت کرونای کلانشهر تهران و رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ضمن تکریم مقام شهدای مدافع سلامت کشور برای تمامی فعالان عرصه بهداشت و درمان کشور آرزوی توفیق روزافزون و کامیابی کرد.

وی با اشاره به حضور روسای دانشگاه ها به نیابت از پیشقراولان سلحشور مدافع سلامت در این نشست گفت: انشاءالله این دیدار بزنگاه مناسبی برای رفع مشکلات باشد و با آسیب شناسی آنچه تاکنون در مقابله با کرونا در کشور صورت گرفته است بتوانیم درس آموخته های نوینی با نگاهی مبتکرانه و خلاقانه در فراسوی مقابله با این چالش بزرگ قرن داشته باشیم.


ضرورت بازآرایی نوین دستگاهها در مقابله با کرونا

دکتر زالی با اشاره به جایگاه ویژه و خاص ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: به نظر می رسد در شرایط فعلی، آرایشی که در برخی از دستگاههای اجرایی وجود دارد متناسب و در اقتضای با سختی و صعوبت این بیماری منحوس نیست بنابراین بازآرایی نوین دستگاههای مربوطه و ایجاد یک آرایش نوین جنگی در مقابله با کرونا ویروس لازم است.

وی در ادامه گفت: طبیعتا اگر به دستور ریاست جمهوری وظایفی برای تمامی دستگاههای ذیربط تبیین شود و با نگاه دیده ورانه و ممیزی ستاد ملی مقابله با کرونا وظایف تمام این دستگاهها احصا شود؛ اگر احیانا کاری غیرمتعهدانه توسط دستگاهی صورت گیرد می تواند مکانیسم های مناسبی برای آنها اعمال شود .


ایجاد پنجره های واحد غیردیوانسالارانه در مبادی اجرایی و تصمیم گیری

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود خواستار ایجاد پنجره های واحد غیردیوانسالارانه در برخی مبادی اجرایی و تصمیم گیری شد که می تواند راهگشای مشکلات در مواردی نظیر بانک مرکزی، وزارت صمت و گمرک باشد.


ضرورت تدوین آیین نامه جامع پاسداشت مدافعان سلامت

نیاز به یک آیین نامه جامع پاسداشت مدافعان سلامت از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا که در برگیرنده همه وجوه و مولفه های معیشتی، تشکیلاتی، رفاهی و تسهیلاتی باشد از دیگر نکات مطرح شده توسط دکتر زالی بود.

وی با تاکید بر این که امروز در جنگ تمام عیار با ویروس کرونا به نیروهای آفندی نوین و تازه نفس با طراوت و نشاط برای این مقابله سهمگین نیاز است گفت: فرایندهای متعارف موجود در جذب نیروی انسانی با کندی روبروست و نیازمند این هستیم که یک بسته استخدامی کاملا متفاوت از سلوک فعلی اداری طراحی شود.


تغییر الگوی مشارکت بیمه ها

به گفته دکتر زالی آنچه امروزه از بیمه ها مستفید می شود بحث تجمیع حداکثری نیست . بنابراین الگوی مشارکت بیمه های تکمیلی و پایه باید تغییر کند و شکل متفاوتی بگیرد تا اسلوبی نوین از بیمه ها را در این مشارکت داشته باشیم.


رییس دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در ادامه تصریح کرد: شاید از این پس ایجاد یک فدرالیسیم منطقی هوشمندانه مبتنی بر ملاحظات بومی در اعمال ملاحظات مقطعی در مجموعه استانها لازم باشد به شرطی که چهارچوب های اصولی آن از سوی ستاد ملی ترسیم و تبیین شود و موجب افزایش اعتماد به نفس مدیریتی در محیط شود.

وی با بیان این مطلب که در تصمیمات کرونا باید از یک داینامیسم مدیریتی برخوردار باشیم خاطرنشان کرد: این امر به معنای تزلزل مدیریتی نیست. کرونا یک بیماری چند وجهی بسیار ملون است که می تواند تغییرات مختلفی ایجاد کند. بنابراین تصمیمات مقطعی مثل برخی محدودیت های اجتماعی و خدمات مدنی و از این قبیل طبیعتا گذراست و باید به شکلی در هر استان یا ستاد آن استان مراقبت شود که ریتم اقتصادی مخدوش نشود .

دکتر زالی در بخش دیگری از سخنان خود به حضور گردشی کارکنان در برخی از مشاغل اشاره کرد که می تواند چاره ساز باشد و گفت: در برخی از مشاغل در شهرهای بزرگ می توان به نوعی شیفت بندی کرد که گروه هایی که در مواجهه مستقیم با ارباب رجوع نیستند به شیفت شب منتقل شوند. نوبت بندی به نحوی صورت گیرد که شاهد کاهش حضور کارکنان بدون ایجاد اختلال در کارها باشیم.


۴۵ شهر کشور در شرایط کاملا بحرانی هستند/ لزوم شکل گیری تجارت الکترونیک

وی با ذکر این مطلب که ۴۵ شهر کشور در حال حاضر در شرایط کاملا بحرانی به سر می برند تاکید کرد: اگر تمام راهبردهای محدودیت سازی و کنترلی خود را روی این شهرها معطوف کنیم حتما می تواند نقطه قوتی برای ما محسوب شود.

رییس دانشگاه دگردیسی در راهبردهای سلبی یعنی ایجاد راهبردهای سلبی و قهری را ضروری برشمرد و گفت: به نظر می رسد که یک اسلوب جدیدی از نحوه راهبردهای ما در ستاد ملی باید مورد توجه قرار گیر د .

دکتر زالی با تاکید بر لزوم شکل گیری خدمات دیجیتالی به خصوص در حوزه تجارت افزود: اگر امروز تجارت الکترونیک را برای مایحتاج عمومی مردم فراهم کنیم باید از تسهیلاتی بهره مند شوند. گمرک و عوارض باید کاهش یابد، مالیات کمتری پرداخت کنیم تا بتوانیم قیمت حوزه تجارت الکترونیک را کاهش دهیم . همه این مفاهیم در تهران بزرگ که بالغ بر یک میلیون نفر از مترو استفاده می کنند و بالاترین چگالی جمعیتی کشور را داراست می تواند بسیار نگران کننده باشد.

لزوم نظارت جدی بر اعمال محدودیت سفرهای بین استانی

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونای پایتخت، محدودیت سفرهای بین استانی را راهکار بسیار موثری دانست و تاکید کرد: اعمال این مداخلات نیاز به نظارت های جدی تری دارد و باید همه دستگاهها موظف شوند که تولید سفرها در کلان شهرها را به حداقل برسانند .

وی حمل و نقل عمومی در تهران را نیازمند توجه ویژه برشمرد و با اشاره به نیاز به ۱۲۰۰ واگن مترو در تهران خاطرنشان کرد که ظرفیت فعلی مترو تقریبا یک سوم کفایت واقعی است و ناوگان اتوبوسرانی نیزدارای ۵۰۰۰ دستگاه است که کافی نیست.

دکتر زالی در خاتمه سخنان خود با اشاره به حمایت دولت درخصوص افتتاح تخت های بیمارستانی در کلانشهرها تا انتهای سال، به مدار آمدن این تخت ها و بهره برداری از آنها را نقطه قوتی برای بهبود خدمت رسانی به بیماران ذکر کرد.


منبع : سلامت نیوز