تاریخ : 11:40 - 1399/08/08
کد خبر : 247933
سرویس خبری : بهداشت و درمان
 

"7 شگرد دور زدن افسردگی در بحبوحه کرونا"

"7 شگرد دور زدن افسردگی در بحبوحه کرونا"

کرونا همه را غافلگیر کرد. به این اندازه از تنهایی و قرنطینه فکر نکرده بودیم. این تنها شدن و دور ماندن از عزیزان، نتایج ناخوشی دارد که اولین آن، افسردگی است.

متأسفانه آمارها نشان می‌دهد ایران در فهرست 10 کشور افسرده جهان است. وزیر بهداشت درباره ابتلا به افسردگی و آمار رو به افزایش‌ آن هشدار می‌دهد و کارشناسان تلاش می‌کنند افسردگی را کاهش دهند. اما این‌که علل افسردگی چیست در اینجا موضوع بحث ما نیست.

نکته مهم این است که امروز، ویروس کرونا با آن اندازه و ابعاد بسیار کوچکش باعث فراگیری افسردگی به‌خصوص در گروه سنی سالمندان شده است. با همه این اوصاف می‌توان کارهایی انجام داد تا حال‌مان خوب شود و این حس رخوت و خمودگی را از خود دور کنیم.بیایید این هفت شیوه درمان افسردگی در دوران کرونا را با هم مرور کنیم: ورزش کنید: مهم نیست چه ورزشی می‌کنید؛‌ مهم این است که حتما ورزش کنید. یوگا،‌ پیلاتس،‌ ایروبیک، ‌تایچی، بدنسازی،‌ حرکات اصلاحی و ... همه ورزش هستند. پس برای هر فردی با هر ساختار بدنی، ورزش و حرکاتی وجود دارد که می‌تواند از آن بهره بگیرد. بازی کنید: تعجب نکنید.بازی فقط برای کودکان نیست. هر بازی فوایدی دارد و در هر سنی می‌توان بازی کرد. خیلی هم به وسایل خاص و دور از دسترس نیاز ندارد. منچ،‌ دبرنا،‌ خط و نقطه،‌ اسم و فامیل،‌ گل یا پوچ و ... همه می‌توانند بر افسردگی شما تاثیر بگذارند و حال‌تان را خوش کنند. آفتاب بگیرید: احتمالا می‌گویید ما که نمی‌توانیم از خانه خارج شویم، ‌پس کجا آفتاب بگیریم؟ به‌راحتی کنار پنجره خانه،‌ روی پشت‌بام یا در حیاط آپارتمان‌تان. حتی ظهرها که پارک‌ها خلوت است برای نیم‌ساعت با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی بروید و روی نیمکتی بنشینید و برگردید.مهم این است که آفتاب به پوست‌تان بتابد. اگر نگران سیاه شدن دست و صورت‌تان هستید می‌توانید کف دست را رو به آفتاب بگیرید یا از مچ پا به پایین را مقابل آفتاب قرار دهید. از فضای مجازی بهره ببرید: فضای مجازی همیشه و در همه حال بد و غیرمفید نیست. اتفاقا برای شرایط خاص و گروه‌های سنی سالمند بسیار مفید است. با استفاده از نرم‌افزارها می‌توانید با نزدیکان و دوستان به شکل تصویری صحبت کنید. بازی‌های اینترنتی کنید. مطالعه کنید و کتاب‌های مورد علاقه خودتان را بخوانید.فیلم و سریال‌ ببینید و ... خوشبختانه فناوری برای هر شرایط محیطی و جسمی،‌ فکری کرده و راهکاری ارائه داده است. کافی‌ است تحقیق کنید و راهش را بیابید. هنر بیاموزید یا کار هنری انجام دهید: بهترین زمان برای خلق اثر هنری ‌می‌تواند دوران قرنطینه باشد. ما خیلی کار نیمه‌تمام داریم یا کارهایی که دل‌مان می‌خواسته انجام دهیم و وقت نداشتیم. حالا زمان انجام آنها رسیده است.کار هنری انجام دهید یا آن را بیاموزید. می‌توانید از فضای مجازی استفاده کنید. اگر بلد نیستید در آنجا یاد بگیرید و اگر بلدید آنجا حتی می‌توانید آموزش دهید و گروه و صفحه خودتان را داشته باشید. شاید روزی معلم مشهور و سرشناسی در آن حیطه شدید! موسیقی گوش دهید: موسیقی یکی از اثرگذارترین‌ها بر خلق آدمی‌است. فقط یادتان باشد موسیقی غمگین و آنها را که با شنیدن‌شان خاطرات بد در ذهن‌تان مرور می‌شود، گوش نکنید. موسیقی شاد با ریتم تند انتخاب کنید. زمان ورزش و فعالیت‌های روزانه از موسیقی غافل نشوید. با آن زمزمه و همنوایی کنید. داستان‌گویی یا شعرخوانی کنید: شاید به نظرتان خنده‌دار باشد، اما خیلی موثر است. برای بچه‌ها،‌ نوه‌ها و دوستان‌تان داستان بگویید یا شعر بخوانید. حتی می‌توانید گروهی تشکیل دهید و کتابی را به شکل گروهی بخوانید و درباره‌اش حرف بزنید. بسیاری از کارهای ساده دیگر هم هست که اصلا به نظرمان نمی‌رسد یا معتقدیم دردی دوا نمی‌کند؛ اما کافی است شروع کنید و ممارست داشته‌باشید.


منبع : جاجم