تاریخ : 09:55 - 1399/08/25
کد خبر : 289903
سرویس خبری : کارگری و اقتصادی
 

"آینده بازار مسکن چگونه خواهد بود؟"

"آینده بازار مسکن چگونه خواهد بود؟"

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه تقاضای بالقوه‌ای برای واحد‌های ارزان قیمت وجود دارد گفت: با توجه به امیدواری برای ثبات اقتصاد کشور، مسکن در سال آینده به تعادل قیمت می‌رسد.

به گزارش کارگر آنلاین، ابوالحسن میرعمادی اظهار کرد: به نظر می‌رسد با توجه به برآورد امیدوارکننده از آینده اقتصاد کشور، مسکن در سال آینده به تعادل قیمتی می‌رسد. این بدان معنا نیست که قیمت‌ها لزوما پایین می‌آید بلکه به نسبت درآمد‌های خانوار‌ها قیمت خانه منطقی‌تر خواهد شد.

وی افزود: دولت باید از فرصت احتمالی آینده برای برنامه ریزی کوتاه مدت و بلندمدت در حوزه ساخت و ساز استفاده کند. ما با حدود پنج میلیون کسری مسکن در کشور مواجهیم و سالیانه حداقل باید یک میلیون واحد بسازیم. شرایط فعلی به گونه‌ای است که حتی در شهرستان‌ها ساخت و ساز‌ها برای حدود پنج درصد طبقه مرفه انجام می‌شود که البته بسیاری از واحد‌های لوکس و نیمه لوکس مشتری ندارد. در این بین عملا طبقه متوسط و پایین توان خرید را از دست داده اند و این به شکاف اجتماعی دامن می‌زند.

این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه پرداخت وام یارانه‌ای خرید مسکن به اقشار پایین باید در دستور کار دولت قرار بگیرد تاکید کرد: یکی از راه حل‌ها فریز قیمت است. بدین صورت که نرخ ثابتی را برای مسکن در نظر بگیرند و جوان‌ها بتوانند با پرداخت مبالغی به صورت سالیانه، مقدار مشخصی از متراژ یک واحد مسکونی را خریداری کنند. وقتی پس انداز آن‌ها به حدود یک سوم واحد مسکونی رسید خانه را در اختیارشان قراردهند و مابقی را در اقساط ۱۰ تا ۱۵ ساله از آن‌ها دریافت کنند.

میرعمادی خاطرنشان کرد: به دلیل افزایش بیش از حد عرضه در بخش بزرگ متراژ و لوکس، این بخش در آینده وارد رکود می‌شود، کما اینکه در حال حاضر هم در وضعیت نیمه رکود قرار دارد. اما معتقدم در بخش کوچک متراژ و ارزان قیمت، رکود معنا ندارد و تا سالیان متمادی هرچقدر واحد مسکونی تولید شود مشتری خود را خواهد شد. بازار مسکن از ظرفیت بالایی برای جذب واحد‌های کوچک و استاندارد برخوردار است.

میرعمادی تاثیر نرخ ارز بر بازار مسکن را حدود ۴۰ درصد دانست و گفت: قیمت واحد‌های لوکس در شمیرانات به حدود متری ۱۰۰ میلیون تومان رسیده و در مناطق متوسط تهران هر متر خانه بالای ۳۰ میلیون تومان است.

وی تاکید کرد: حتی نرخ ساختمان‌هایی که تعاونی‌ها ساخته بودند و قیمت تمام شده آن متری ۴ تا ۵ میلیون تومان بود یکباره طی دو سه سال اخیر حدود پنج برابر شد. یکی از دلایل آن افزایش قیمت مصالح بود که همسو با دلار بالا رفت. به طور مثال هر کیلو میلگرد در پایان سال قبل حدود ۴۰۰۰ تومان بود که به ۱۲ هزار تومان رسید. با این حال فکر می‌کنم اگر دلار به تعادل برسد بازار مسکن هم می‌تواند آرامش پیدا کند.

قیمت مسکن در تهران متری ۲۶.۷ میلیون تومان

تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در مهرماه سال ۱۳۹۹ به ۸۶۵۶ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲.۳ درصد و ۱۵۴ درصد افزایش نشان می‌دهد. همچنین بر اساس اعلام بانک مرکزی در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۲۶.۷ میلیون تومان بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب معادل ۱۰ و ۱۱۰ درصد افزایش یافته است.

منبع: ایسنا