تاریخ : 09:14 - 1395/11/20
کد خبر : 61249
سرویس خبری : اقتصادی
 

خبر خوش برای سهامداران

خبر خوش برای سهامداران

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از افزایش تعداد سهامداران با عملیاتی شدن سهام عدالت به ۵۰میلیون سهامدار خبر داد و گفت: شرکتها مکلفند اطلاعات تولید و فروش خود را بر اساس آمار واقعی افشا کنند.

به گزارش کارگرآنلاین، شاپور محمدی در نشست خبری دیروز خود با خبرنگاران با بیان اینکه در آغاز دولت ۶.۵ میلیون نفر کد معاملاتی در کشور داشته اند، گفت: اکنون این رقم به ده میلیون و ۸۴۸ هزار نفر رسیده است بنابراین می توان گفت که ضریب نفوذ، ۶۷ درصد رشد داشته که نشانگر رشد بازار سرمایه است و افراد بیشتری در این بازار حضور داشته اند؛ البته این دو پیامد دارد به این معنا که فرهنگسازی در بازار سرمایه قدرت و قوت بیشتری خواهد داشت و این الزام را برای همگان ایجاد که به این بازار در سیاستگذاری های دولتی و مجلس لحاظ شود.

بازار سرمایه ۵۰ میلیون نفری می شود
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: با عملیاتی شدن سهام عدالت، تعداد سهامداران کشور به ۵۰ میلیون سهامدار بالغ خواهد شد که می توان گفت که بازار سرمایه ایران در آینده ای نزدیک جزو مردمی ترین بازارهای سرمایه دنیا خواهد بود و یکی از محورهای اقتصاد مقاومتی که مورد تاکید قرار دارد، در بازار سرمایه، قابل تحقق است و امید می رویم که بعد از این، توجهات بیشتری به این بازار معطوف شده و سیاست هایی وضع شود که کمک کند این بازار از رشد و شکوفایی بیشتری برخوردار شود.

وی تصریح کرد: تعداد نهادهای مالی کشور از ۲۹۹ نهاد در آغاز به کار دولت یازدهم، به ۴۸۵ نهاد مالی در دیماه سال جاری رسیده است، بنابراین رشد مناسبی را شاهد هستیم، سرمایه گذاری خارجی نیز در این دولت، ۳۹ میلیارد تومان بوده که اکنون به ۱۳۰۰ میلیارد تومان رسیده است که نشانگر این است که رشد سرمایه گذاری خارجی خوب بود، اگرچه اعتقاد ما بر این است که هنوز برای سرمایه گذاران خارجی، جا بسیار زیادتر از این است و باید تلاش کرد که در جذب سرمایه گذاران خارجی، رشدهای بالاتری را داشته باشیم.

صورتهای مالی بیمه ها هم اصلاح می شود
محمدی در ادامه به الزام برای افشای اجباری اطلاعات تولید و فروش بر اساس آمار واقعی اشاره کرد و اظهار داشت: سازمان بورس بر این خواسته خود تاکید دارد و شرکتها باید این کار را با دقت بالا اعلام کنند تا شفافیت در بازار سرمایه افزایش یافته و باعث مانع شدن از نشر اطلاعات می شود و باعث می شود که شرکتها به اطلاعاتی که به عنوان پیش بینی داده اند، مقیدتر باشند و احساس کنند که به هرحال ماه به ماه، عملیات تولید و فروش آنها تحت نظارت قرار می گیرد و مردم نیز به عنوان ناظران عمومی شرکتهای تولیدی، اطلاعات مربوط را دریافت و قضاوت می کنند.

وی با اشاره به ابلاغ دستورالعمل صورتهای مالی جدید نیز گفت: سازمان بورس و اوراق بهادار مکلف شده است که این صورتهای مالی را عملیاتی کند که از سال آینده نیز، شرکتهایی که سرمایه آنها بالا است، باید صورتهای مالی را به صورت IFRS یا گزارشگری مالی بین المللی تدوین کرده و بانکها و بیمه ها جزو آن هستند و البته هماهنگی نیز با بیمه مرکزی برای اجرایی شدن این موضوع در بیمه ها هر چه زودتر عملیاتی شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار از عرضه اولیه که عموما مورد اعتراض بود و مشکل ریشه دار و تاریخی به شمار می رفت، یاد کرد و خاطرنشان ساخت: برخی عنوان می کردند که در عرضه های اولیه، از سهام خوب محروم می شوند و به همین دلیل به روش ثبت سفارشات، این مساله حل شده و این کار بزرگی بود که در راستای عدالت و منصفانه بودن معاملات که یکی از وظایف سازمان است، گام برداشته شده است.

محمدی خاطرنشان کرد: شرکتهای دانش بنیان و کوچک و متوسط نیز مورد توجه کشور قرار گرفته و اکنون ما برای شرکتهای مذکور و صندوق های جسورانه، محل مشخصی در فرابورس در نظر گرفته و راهکارهای مشخصی برای آن لحاظ شده است که کمک به توسعه و رشد این نوع شرکتها خواهد کرد؛ البته سامانه رسیدگی به شکایت مردمی نیز راه اندازی شده که اکنون در حال تقویت و تکمیل است و امید می رود که بتوان دادخواهی به نفع سهامداران و پیگیری مطالبات آنها در سازمان بورس و خارج از آن در محاکم قضایی به سرعت و با قدرت پیش بریم.

وی ابراز امیدواری کرد که این فعالیتها در احقاق حق سهامداران موثرتر عمل کرده و گفت: ارسال مستقیم اطلاعات به کدال در دولت یازدهم انجام شده و اینکه اطلاعات به لحظه و به صورت مستقیم ارسال می شود، باعث شده که عدم تقارن اطلاعاتی کاهش یابد؛ اگرچه هنوز معتقدیم که برای برابری اطلاعاتی و منصفانه بودن شرایط اطلاعات شرکتها، اقدامات زیادی باید صورت گیرد و کشور لازم دارد که اطلاعات شرکتهای بورسی به صورت دقیق تر و به روز تر و به نحوی متقارن، از طریق مدیران شرکتها دریافت کنیم.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: مدیران شرکتهای بورسی در صیانت این اطلاعات و تامین منصفانگی نشر اطلاعات در کدال باید دقت بیشتری را به خرج دهند، البته ما اقدامات تکمیلی را برای نظارت صورت خواهیم داد؛ ضمن اینکه در بورس اوراق بهادار تهران و بورس کالای ایران نیز معاملات اختیار خرید راه اندازی شده و فعال است که امید می رود با افزایش جذابیت این اوراق با سهولت بیشتر، رونق بیشتری بر این معاملات در کشور داشته باشیم.

چگونگی اصلاح نرخ خوراک پتروشیمی ها
وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی از سیاستهایی که در بازار سرمایه دنبال شده، مربوط به نرخ خوراک پتروشیمی ها بوده که در دولت یازدهم، حل و فصل شده؛ البته اگرچه این فرمول شاید می توانست بهتر باشد، اما اکنون هم مطلوب است و این فرمول خود را با قیمتهای جهانی تعدیل می کند.

به گفته سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار، در مورد حقوق مالکانه نیز سازمان بورس برنامه هایی دارد که چنین فرمولی تصویب شود و به قیمتهای جهانی متصل گردد و متناسب با قیمت محصولات معدنی، قیمت مواد اولیه هم تعدیل گردد. این پیشنهاد هم اکنون ارایه شده و در حال پیگیری است.

محمدی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفت: اینکه به صندوق های با درآمد ثابت مهلت داده شود، این کار صورت گرفته، اما وقتی این صندوقها می خواهند تمدید کرده و افزایش سقف بدهند، سازمان می تواند با درخواست آنها موافقت نکرده و ادامه کار صندوق را متوقف کند، در حالیکه ما علاقمند به توسعه بازار هستیم، اما اینکه مقررات مربوط به این صندوق ها را ما تعیین کنیم، این اختیار قانونی ما است و مقررات مربوط به فعالیتها را از نظر انضباطی باید از سوی سازمان تنظیم شود.

وی اظهار داشت: مهلت برخی از صندوق ها تمام شده، ولی باید نصاب ها را رعایت کنند تا این مهلت تمدید شود. در این میان به هیچ وجه اقدامات سازمان، برای صندوق های خاص نیست. همه مستندات هم موجود است.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد مردمی کردن بازار سرمایه نیز گفت: تشکیل برخی شرکتهای خاص که منجر به متضرر شدن مردم شده اند، در سازمان بورس نبوده است و سازمان بورس همکار در این رسیدگی از سوی وزارت کشور بوده است؛ ولی ما وظیفه خود می دانیم که هر جا به مردم کمک کنیم، وارد شویم.

تصمیم گیری برای صندوق ثبات، در اولین جلسه هیات امنای صندوق توسعه ملی
وی در خصوص عدم تشکیل صندوق ثبات نیز گفت: صندوق ثبات تکلیف قانونی وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی و نیز سازمان بورس و اوراق بهادار و نیز صندوق توسعه ملی است. قانون مقرر کرده که بخشی از منابع صندوق توسعه ملی، تا یک درصد درآمد سالانه به این صندوق واریز شود که محل آن نیز از طریق سپرده هایی است که صندوق توسعه ملی در بانکها دارد.

به گفته محمدی، سازمان بورس تقاضا دارد که در اولین جلسه هیات امنای صندوق توسعه ملی این موضوع بررسی شده و این منابع به بازار سرمایه وارد شود.

وی همچنین در خصوص مذاکرات بازار سرمایه با بورس های دنیا نیز گفت: مذاکرات انجام شده و با برخی از کشورها نیز بر روی تعامل و همکاری فنی در حوزه بازار سرمایه مذاکره شده که همکاری ها هم با کره جنوبی و هند صورت گرفته است. همچنین با سوئد و آلمان نیز مذاکراتی در حال انجام است. اما در حوزه ابزارهای مالی اسلامی با مالزی و سایر کشورهای اسلامی در حال مذاکره هستیم.

محمدی با تاکید بر اینکه ظرفیت جذب بازار سرمایه باید در عرضه های اولیه در نظر گرفته شود، گفت: سعی ما این است که سهام موجود از شادابی و رونق کافی برخوردار باشد، اگرچه به توسعه بازار سرمایه اعتقاد داریم، ولی سهم های شرکتهای موجود نیز باید تقویت شده و مورد حمایت قرار گیرد.

آمدن ترامپ تاثیر بلندمدت بر بازار سرمایه ندارد
رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص سرمایه گذاری خارجی در کشور با توجه به آغاز به کار ترامپ بعنوان رئیس جمهور آمریکا نیز گفت: به هرحال حتی در زمانی که اوج تحریم ها بر علیه ایران بود، ایران سرمایه گذار خارجی داشت، چراکه در اقتصاد بازده حکمرانی می کند، اگرچه ریسک هم مهم است، ولی بازده ها تعیین کننده است که در بورس ایران نیز در بلندمدت وضعیت خوبی حاکم است و پتانسیل های ایران به خصوص در حوزه انرژی و معادن، بسیار بالا است و سرمایه گذاران هم به این فرصتها و بازده توجه دارند.

وی اظهار داشت: بعد از برجام امکان بیشتری فراهم شد و در راستای سیاستهای کشورهای مختلف در پی توافق جامع هسته ای، سرمایه گذاری هایی صورت گرفت، سازمان بورس نیز در این حوزه اقداماتی انجام داد تا در کوتاه مدت نیز راه حل هایی برای نقل و انتقالات وجوه داشته باشد که بر این اساس سمات با بانک ملت، تفاهم نامه ای امضا کرد که در آنجا، مقررات ایجاد شد که اگر فردی در شعب خارجی بانکهای ایرانی منابع داشته باشد، می تواند آنجا درخواست و بانک ملت از شعب داخلی، ریال در اختیار فرد قرار دهد. در نهایت بانک ملت متعهد بازگرداندن پول در خارج است.

محمدی گفت: به این وسیله مساله حساب متولی و انتقال پول حل شد اما تا اینکه همه سرمایه گذاران از این مطلع شده و ساز و کار را به کار گیرند، ممکن است زمان بر باشد، اما نقل و انتقال پول به صورت کلی نیز در حال پیگیری است و بانک مرکزی و بانکها تلاش دارند تا این معضل را حل کنند و امیدواریم این مساله حل شود.

وی اظهار داشت: بحث افتتاح حساب برای خارجی ها نیز اقداماتی انجام شده و در شورای پول و اعتبار نیز با نظر مساعد به مرکز پولشویی ارسال شد و این مرکز هم موافقت کرده و به شورای پول و اعتبار برگشته و امیدواریم که به زودی این مساله در شورا تصویب و مشکل آن حل و فصل شود، البته با تفاهم نامه با بانک ملت، نیاز به افتتاح حساب هم نداریم، ولی راهکارهای بلندمدت را هم در کنار کوتاه مدت دنبال کرده و معتقدیم که به صورت پایه ای باید حل و فصل شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار خاطرنشان کرد: تحولات سیاسی که اشاره شد، مردم و دنیا آگاهی خوبی دارند و همواره مردم نسبت به واکنش های افراطی عکس العمل نشان می دهند و دادگاهها نیز واکنش بسیار خوبی قرار داده اند و حق و حقوق همه مردم دنیا به وسیله قوانین صیانت می شود و بنابراین جای نگرانی نیست. در خصوص اینکه در بلندمدت تحولات سیاسی آثارشان بسیار کمرنگ خواهد بود و سودآوری است که حکم می کند و حتما سرمایه گذاران مطابق با سود خود تصمیم می گیرند.

پیگیر دریافت اطلاعات از بانک صادرات هستیم
وی اظهار داشت: ما در خصوص بانکها و بیمه ها، اعتقاد داریم که همه باید به سودآوری آنها کمک کرده و کسب و کار همه این بیزینس ها باید سودآور شود، در خصوص بانک صادرات نیز با جدیت پیگیر هستیم و به محض اینکه اطلاعات ارایه شود، حتما باقی کارها دنبال خواهد شد و از ساز و کارهای قانونی برای گرفتن اطلاعات استفاده خواهیم کرد، البته بانک صادرات نیز موظف به پاسخگویی در این زمینه است.

محمدی ادامه داد: نهادهای عمومی غیردولتی، خیریه ها و صندوق ها باید به بازار سرمایه اطلاعات داده و این بازار هم باید اطلاعات را افشا کند، در این زمینه اقدامات متعددی انجام شده و فراخوان هایی نیز صورت گرفته است. در این میان نامه های متعددی به این دستگاهها ارسال شده و حتی عواقب قانونی عدم ارایه اطلاعات نیز به آنها گوشزد شده است.

وی افزود: با نهادهایی که باید از صورتجلسات این شرکتها خودداری کنند، مکاتبه کردیم و باید این اطلاعات ارایه شود و ادامه این مسیر را حتما خواهیم داشت.

همچنین سعید فلاح پور، عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار نیز در این نشست گفت: برای اینکه سازمان بتواند بر روی بازار نظارت کند، دستورالعمل های زیادی از سال ۸۴ به بعد، به تصویب رسیده و حجم زیادی از مقررات ایجاد شده، بنابراین به دلیل صیانت از حقوق سرمایه گذاران و اینکه دسترسی یکسان و فوری برای همه سرمایه گذاران به وجود آید و آخرین وضعیت مقررات اطلاع رسانی شود، لازم بود که سامانه جامعی در اختیار همه مردم و سرمایه گذاران باشد که بتوانند از این مقررات آگاهی یابند.

وی افزود:ما یک بازار در حال رشد داریم که لازمه آن اصلاح مقررات است، به این جهت وجود این سامانه، مهم به شمار می رفت. در این میان تمامی قوانین و مقررات بازار سرمایه بند به بند در این سامانه قرار گرفته و در بخش تنقیح مقررات با توجه به اینکه ده هزار ماده وجود دارد، باید عملیات تنقیح صورت گیرد، بر این اساس در حال حاضر، بیشتر از یک سوم عملیات تنقیح انجام شده و به تدریج در مورد سایر مواد نیز انجام می شود.

صبحانه