تاریخ : 12:30 - 1395/12/07
کد خبر : 61632
سرویس خبری : اقتصادی
 

تشکیل کمیته مشترک برای توقف تولید پراید و پژو۴۰۵

رئیس انجمن قطعه‌سازان خبر داد

تشکیل کمیته مشترک برای توقف تولید پراید و پژو۴۰۵

رییس انجمن قطعه سازان از تشکیل کمیته ای با حضور خودروسازان، قطعه سازان و وزارت صنعت برای توقف تولید برخی خودروهای قدیمی خبر داد و گفت: بحث توقف تولید پراید و پژو ۴۰۵ مطرح است ولی تولید پژو پارس ادامه خواهد یافت.

به گزارش کارگرآنلاین، رضا رضایی در یک نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار فارس که پرسید آیا هماهنگی بین خودروسازان و قطعه سازان به منظور اجرای استانداردهای جدید 83 گانه خودرو و توقف تولید خودروهای قدیمی صورت گرفته است؟ اظهار داشت: هماهنگی‌هایی در این مورد صورت گرفته و قرار است به زودی کمیته مشترکی با حضور خودروسازان، قطعه سازان و وزارت صنعت تشکیل شود تا در مورد توقف تولید خودروهای قدیمی برنامه ریزی شود.

وی ادامه داد: بحث توقف تولید پراید و پژو 405 مطرح است ولی ایران خودرو قصد دارد تولید پژو پارس را ادامه دهد.

به گفته رضایی، در حال حاضر قطعات پراید، پژو ۴۰۵ و پژو ۲۰۶ به ترتیب بیشترین سهم فروش را در صنعت قطعه سازی به خود اختصاص داده‌اند.

*طلب 5000 میلیارد تومانی قطعه‌سازان از خودروسازها
مازیار بیگلو، سخنگوی انجمن قطعه سازان نیز در این مورد به فارس گفت: در آخرین جلسه شورای سیاست گذاری صنعت خودرو در مورد به روز رسانی استانداردهای صنعت خودروسازی بحث شد.

وی تصریح کرد: اگر خودروسازان بتوانند پلت فرم های خود را به روزرسانی کنند، تولید خودرو بر روی این پلت فرم ها ادامه خواهد یافت ولی خودروسازان به دنبال جایگزینی خودروهای جدید هستند.

بیگلو در ادامه با اشاره به مطالبات ۵ هزار میلیارد تومانی قطعه سازان از خودروسازان گفت: البته همه این رقم مربوط به مطالبات معوق نیست.

*درخواست بازنگری در ۱۰۰ ردیف تعرفه‌ای
وی با اشاره به درخواست قطعه سازان از وزارت صنعت برای بازنگری در ۱۰۰ ردیف تعرفه وارداتی مربوط به صنعت قطعه سازی برای سال ۹۶ گفت: در زمینه همکاری با خودروسازان خارجی نیز بیش از ۱۰۰ واحد قطعه سازی به شرکتهای ایکاپ، رنو پارس و ماموت معرفی شده اند.

بیگلو با بیان اینکه در مورد هیوندایی هنوز مشخص نشده که چه خودروهایی قرار است در ایران تولید شوند، افزود:شرکت سیتروین ۳ خودرو را برای تولید در ایران پیشنهاد کرده ولی هنوز استعلام قیمتی از قطعه سازان گرفته نشده است.

سخنگوی انجمن قطعه سازان با اشاره به بازدید نمایندگان پژو از ۱۵۰ شرکت قطعه سازی ایران، گفت: امیدواریم بیش از ۱۰۰ شرکت قطعه ساز در فاز اول و دوم با شرکت پژو همکاری کنند.

وی اظهار داشت: شرکت فولکس واگن هم در حال انتخاب سازنده است که ۵۰ شرکت را به آنها معرفی کرده ایم.

*احداث کارخانه فولکس واگن
به گفته وی خط تولید محصولات فولکس واگن اواخر سال ۹۶ ایجاد و کار تولید ۳ خودرو از سال ۹۷ آغاز خواهد شد.

بیگلو ادامه داد: کارخانه تولید محصولات فولکس واگن در هشتگرد ایجاد خواهد شد.

*دستور جهانگیری برای واردات مواد اولیه صنعت قطعه‌سازی با ارز مبادله‌ای
 رضایی رئیس انجمن قطعه سازان نیز در این خصوص با اشاره به اینکه زمزمه هایی در مورد فعالیت مستقل رنو در ایران مطرح است، گفت: قرارداد فولکس واگن نیز تا مرداد امسال اجرایی خواهد شد.

وی همچنین از دستور جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور برای واردات مواد اولیه مورد نیاز صنعت قطعه سازی بر مبنای ارز مبادله ای خبر داد و گفت: در جلسه‌ای که با جهانگیری داشتیم موضوع افزایش قیمت تمام شده تولید قطعات را مطرح کردیم که وی دستور ملاک قرار دادن ارز مبادله ای را در این بخش صادر کرد.

وی توضیح داد: این دستور در قالب نامه ای به وزیر صنعت اعلام شد و قرار است وزیر صنعت نیز این موضوع را در نامه ای به وزیر اقتصاد پیگیری کند.

رضایی همچنین در مورد وضعیت مطالبات قطعه سازان از خودروسازان گفت: در حال حاضر ایران خودرو طلب قطعه سازان را ۱۲۰ روزه پرداخت می کند اما این مدت زمان در مورد سایپا به ۵ تا ۶ ماه می رسد و در برخی موارد نیز بیشتر طول می کشد که البته قول داده اند این مشکل را تا پایان سال برطرف کنند.