تاریخ : 09:56 - 1396/01/21
کد خبر : 62247
سرویس خبری : فرهنگی
 

معجزۀ علی(ع) در بهبود تب پیامبر(ص)

معجزۀ علی(ع) در بهبود تب پیامبر(ص)

رسول خدا(ص) نشست و آزار از دوشش افتاد و فرمود: اى على! خدا تو را به چند خصلت فضیلت داده و از فضیلت‌هاى تو این است که دردها را مطیع تو کرده است و از هر چیزى باز دارى و نهى کنى، به إذن خدا نهى مى‌شود.

به گزارش کارگرآنلاین، ائمه اطهار(ع) و بسیاری از انبیا و رسولان برای اثبات حقانیت خویش، دستگیری از نیازمندان و یا قدرت‌نمایی در برابر دشمنان از مقوله‌ای به نام معجزه استفاده می‌کردند که برخی از این معجزات با تلاش مورخان و محدثان در طول تاریخ ثبت شده و به دست ما رسیده است.

در همین راستا به معجزه‌ای از امیرالمؤمنین(ع) اشاره می‌کنیم:
    سعد باهلى مى‌گوید: رسول خدا(ص) تب کرده بود، من و على(ع) به ملاقات پیامبر رفتیم، رسول خدا(ص) فرمود: تب آزارم مى‌دهد. آنگاه على(ع) دست راستش را بیرون آورد و پیامبر اکرم(ص) نیز دست راستش را بیرون آورد؛ على(ع) دستش را بر سینه رسول خدا(ص) گذاشت و فرمود: اى اُمِّ مِلْدَم! خارج شو؛ چون او بنده خدا و پیامبر خداست.

    سعد مى‌گوید: رسول خدا(ص) نشست و آزار از دوشش افتاد و فرمود: اى على! خدا تو را به چند خصلت فضیلت داده و از فضیلت‌هاى تو این است که دردها را مطیع تو کرده است و از هر چیزى باز دارى و نهى کنى، به إذن خدا نهى مى‌شود.

متن حدیث:
رُوِیَ عَنْ سَعْدِ بْنِ  الْبَاهِلِیِ: «أَنَّ رسول الله ص اشْتَکَى وَ کَانَ مَحْمُوماً فَدَخَلْنَا مَعَ عَلِیٍّ عَلَیْهِ فَقَالَ رسول الله ص أَلِمَتْ بِی أُمُّ مِلْدَمٍ  فَحَسَرَ عَلِیٌّ یَدَهُ الْیُمْنَى وَ حَسَرَ رسول الله ص یَدَهُ الْیُمْنَى فَوَضَعَهَا عَلِیٌّ عَلَى صَدْرِ رسول الله ص وَ قَالَ یَا أُمَّ مِلْدَمٍ اخْرُجِی فَإِنَّهُ عَبْدُ اللَّهِ وَ رَسُولُهُ قَالَ فَرَأَیْتُ رسول الله اسْتَوَى جَالِساً ثُمَّ طَرَحَ عَنْهُ الْإِزَارَ وَ قَالَ یَا عَلِیُّ إِنَّ اللَّهَ فَضَّلَکَ بِخِصَالٍ وَ مِمَّا فَضَّلَکَ بِهِ أَنْ جَعَلَ الْأَوْجَاعَ مُطِیعَةً لَکَ فَلَیْسَ مِنْ شَیْ ءٍ تَزْجُرُهُ إِلَّا انْزَجَرَ بِإِذْنِ اللَّهِ».

(الخرائج و الجرائح: ج2، ص568، ح23)
تسنیم