تاریخ : 14:20 - 1396/03/15
کد خبر : 64436
سرویس خبری : سیاسی
 

واکنش ایران به قطع روابط عربستان با قطر/ احتمال جنگی تازه

واکنش ایران به قطع روابط عربستان با قطر/ احتمال جنگی تازه

"شکاف و فروپاشی ائتلاف نخستین نتیجه رقص شمشیر در ریاض است؛ نمی توان یک جا با شمشیر رقصید و جای دیگر به معاشقه پرداخت! جای برادربزرگتر عوض شده است!؟"

به گزارش کارگرآنلاین، معاون سیاسی دفتر رئیس‌جمهور ایران به تحولات پیرامون قطر و تحرکات تازه عربستان سعودی ، بحرین، امارات و مصر علیه این کشور واکنش نشان داد.

حمید ابوطالبی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت:
«نوشته بودم دوران ائتلاف سازی و برادر بزرگتری به پایان رسیده و سلطه گری سیاسی، قبیله بازی امنیتی، اشغال و تجاوز نتیجه ای جز بی ثباتی در برندارد.

امروز می نویسم زمان تحریم نیز به پایان رسیده و قطع رابطه دیپلماتیک، بستن مرزها، محاصره کشورها، اخراج از همان ائتلاف و... راه خروج از بحران نیست.

سوال این است چگونه کشوری کوچک توانسته سرنگونی حکومت قانونی بحرین، حمایت از داعش و القاعده و افراط گری در صحرای سینا و شکاف در ائتلاف را رقم بزند؟

شکاف و فروپاشی ائتلاف نخستین نتیجه رقص شمشیر در ریاض است؛ نمی توان یک جا با شمشیر رقصید و جای دیگر به معاشقه پرداخت! جای برادربزرگتر عوض شده است!؟

عربستان، مصر، امارات، بحرین که در برابر کشوری کوچک به این میزان شکننده‌اند! راهی جز دموکراسی در داخل و گفت‌وگو در منطقه ندارند؛ عصر قبیله پایان یافته است.»

در این رابطه هم سخنگوی اتحادیه عرب گفت که بررسی موضوع روابط قطر با کشورهای دیگر عربی در این اتحادیه مطرح نیست.

محمود عفیفی به خبرگزاری اسپوتنیک گفت: من مسئول اظهار نظر درباره این مسائل نیستم. این روابطی عربی - عربی است.

وی افزود: این امر برای بحث در اتحادیه عرب مطرح نیست. هنوز سخن درباره هر چیزی بسیار زود است.

مصر، کویت، عربستان و بحرین امروز قطع روابط خود با قطر را اعلام کردند.

در پی قطع روابط 5 کشور عربی با قطر و بحران در شورای همکاری، عبدالباری عطوان رئیس تحریریه روزنامه رای الیوم در سرمقاله ای نوشت:  اکنون جنگی رسانه ای بین قطر از یک سو و کشورهای امارات و عربستان و مصر از سوی دیگر در جریان است که ممکن است به جنگی نظامی منجر شود.

عبدالباری عطوان با انتشار فایلی ویدئویی به تشدید اختلافات و اتهام زنی ها بین این کشورها و رسیدن آن به مرحله اهانت و دشنام گویی اشاره کرد و هشدار داد: چه بسا عملا درگیری های خونینی روی دهد.

وی با اشاره به جنگ های داخلی کشورهای عربی از جمله جنگ بین قطر و عربستان در گذشته و احضار سفرا از دوحه در سال 2014 میلادی تصریح کرد: ما امروز در بحرانی واقعی به سرمی بریم که ممکن است همه منطقه را به جنگ بکشاند.

وی خطاب به این کشورهای عربی تصریح کرد: باید با یکدیگر گفت وگو کنید. شما می گویید در امور داخلی ما دخالت نکنید اما خود شما در سوریه، یمن، عراق، لیبی دخالت کردید.

عطوان خاطرنشان کرد: اکنون مشکل بزرگی وجود دارد.سه شنبه شب گذشته شبکه تلویزیونی العربیه را دیدم، عملا جنگی واقعی بین عربستان و قطر وجود دارد. همچنین شبکه اسکای نیوز امارات و خانواده امیر سابق قطر و علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق یمن وارد ماجرا شده اند.

وی گفت: مشکل چیست؟ امیر قطر در سخنان خود در جشن سردوشی نظامیان گفت که تنش با ایران عاقلانه نیست و ترامپ مشکلات حقوقی دارد که ریاست جمهوری را از دست می دهد و حماس و حزب الله - برخلاف سخن ترامپ در اجلاس ریاض- دو گروه تروریستی نیستند. وی حرف های زیادی زد و قراردادهای تسلیحاتی میلیاردی را زیر سوال برد و گفت که بهتر است از این پول ها برای ایجاد فرصت های شغلی هزینه شود. این سخنان زیبایی است و من کاملا با آن موافق هستم.

وی تاکید کرد: من مخالف جنگ با ایران و دیگران هستم. جنگ در سوریه و عراق و لیبی و یمن را دیدیم؟ چه شد؟ که همچنان به ما بخندند و پول های ما را ببرند و ترامپ بیاید و 460 میلیارد دلار با خود ببرد؟
 
اگر جنگ می خواهید با اسراییل بجنگید نه با یکدیگر
وی تصریح کرد: قطر بعدا اعلام کرد که سایت خبرگزاری این کشور هک شده و امیر قطر این مطالب را نگفته است اما ای کاش اصلا تاکید می کردید که این مطالب را امیر قطر گفته است زیرا عملا ما دیگر جنگ نمی خواهیم و نمی خواهیم که قراردادهای تسلیحاتی برای مثال برای جنگ علیه یمن و جنگ علیه ایران هزینه شود. اگر جنگ می خواهید بروید با اسرائیل بجنگید. چرا با یکدیگر می جنگید و یکدیگر را ویران می کنید؟

به گفته عطوان، علت واقعی این برخورد عربستان با قطر این است که قطر بدنبال تقویت روابط خود با ایران است و از نظر سعودی هرگونه نزدیکی روابط کشوری با ایران ممنوع است.

وی گفت: اگر شما بگویید ما جنگ با ایران را نمی خواهیم و ما خواهان گفت وگو با ایران هستیم، مورد حمله تبلیغاتی و اهانت و.. قرار می گیرید.

عطوان با اشاره به توان دفاعی نظامی بالای ایران گفت: آنها (عربستان و هم پیمانانش) می گویند ما باید با ایران بجنگیم. جنگ برای چی؟ آیا شما قدرت جنگ با ایران را دارید؟ چرا بدنبال تنش هستید؟ در سوریه و یمن نتوانستید ایران را شکست بدهید.

وی گفت: به نظر من، قطر سه گزینه پیش رو دارد. گزینه نخست این است که همه روابط خود با ایران را قطع کند یا مثلا همه روابط خود با حماس و اخوان المسلمین را قطع کند زیرا از نظر آنها (عربستان و هم پیمانانش) تروریستی هستند.

هدف جناح عربستان ممنوعیت مقاومت در برابر اسراییل است
عطوان تأکید کرد: هدف از همه آنچه در ریاض و غیر از ریاض در جریان است، از بین بردن فرهنگ مقاومت است. از نظر آنها ممنوع است که کسی در برابر اسرائیل مقاومت کند.

وی در اشاره به عربستان و هم پیمانانش افزود: اسرائیل دوست و هم پیمان (آنها) شده است و (آنها می گویند که) در صورت موفقیت ائتلاف عربی تشکیل شده زیر نظر ترامپ در اجلاس ریاض، اسرائیل در کنار ما با ایران خواهد جنگید. (از نظر آنها) اسرائیل دیگر دشمن نیست و بخشی اساسی از منطقه خواهد شد و چه بسا آن را وارد اتحادیه عرب کنند. حقیقت این است.

عطوان گفت: محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در سفر به واشنگتن 200 میلیارد دلار به ترامپ وعده جزیه داد.

قطر هم مبرا نیست/ گسیل هزاران تن سلاح به سوریه
وی تصریح کرد: قطر هم مبرا نیست خود قطر میلیاردها دلار پول و هزاران تن سلاح در سوریه هزینه کرد و از گروه جبهه النصره حمایت کرد و محمد الجولانی سرکرده جبهه النصره دو بار در شبکه الجزیره حضور یافت. چه کسی در لیبی دخالت کرد و نیرو و هواپیما و سلاح به لیبی فرستاد؟ بله قطر بود.

عطوان گفت: این سوال مطرح است که گزینه های پیش روی قطر چیست؟ آیا قطر اخوان المسلمین و حماس و خالد مشعل را بیرون خواهد کرد؟ آیا مثلا روابط خود را به طور کامل با هم پیمانانش در سوریه قطع خواهد کرد؟ آیا مثلا به ترامپ جزیه خواهد داد؟ این سوالات مهم است. قطر کدام گزینه را انتخاب خواهد کرد؟ و اگر نپذیرد چه اتفاقی خواهد افتاد؟

وی به سخنان چند ماه پیش یک مسئول آمریکایی اشاره کرد که گفته بود قطر از مسیر خارج شده است و هشدار داد: طرحی وجود دارد و من نگران وقوع جنگی در منطقه هستم. برخی نشانه ها وجود دارد. آیا ما تغییراتی در مواضع قطر در قبال منطقه می بینیم. باید صبر کنیم تا ببنیم.

العالم