تاریخ : 16:43 - 1397/09/11
کد خبر : 71400
سرویس خبری : سیاسی
 

سرنوشت استیضاح علی لاریجانی چه شد؟

سرنوشت استیضاح علی لاریجانی چه شد؟

رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی دلایل خارج‌شدن طرح استیضاح لاریجانی از دستورکار نمایندگان را تشریح کرد.

به گزارش کارگرآنلاین، غلامرضا کاتب رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی امروز (یکشنبه، 11 آذر) پارلمان در جمع خبرنگاران درباره طرح استیضاح لاریجانی رئیس مجلس، گفت: تعدادی از نمایندگان که استیضاح رئیس مجلس را امضا کرده بودند، هفته گذشته امضای خود را پس گرفتند، لذا این طرح از حدنصاب افتاد و در حال حاضر موضوع سلب صلاحیت رئیس مجلس از دستور کار کمیسیون آیین‌نامه داخلی مجلس خارج شده است.
 
وی افزود: هرچند نمایندگانی اذعان دارند که تعدادی به این طرح افزوده شده‌اند، اما 5 نفر نماینده که جایگزین امضاهای پس‌گرفته شدند، در آخرین ساعت روز چهارشنبه هفته گذشته امضای خود را پس گرفتند، بنابراین تعداد امضاهای این طرح از 25 امضا کمتر شده است.
 
رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس اظهار داشت: در حال حاضر آنچه در کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس وجود دارد، تعداد امضاها کمتر از حدنصاب است، از این رو از دستور کار کمیسیون خارج شده است.
 
نماینده مردم گرمسار در مجلس ادامه داد: در گذشته، نمایندگان مجلس می‌توانستند تا زمان حضور وزیر در صحن برای استیضاح امضاهای خود را پس بگیرند، اما به‌موجب اصلاح قانون آیین‌نامه داخلی مجلس و ارتقای شأن و جایگاه مجلس، نمایندگان نمی‌توانند بعد از اعلام وصول، امضای خود را پس بگیرند، در واقع پس گرفتن امضا بعد از اعلام وصول طرح استیضاح تأثیری در روند اجرای قانون ندارد.
 
رئیس کمیسیون تدوین آیین‌نامه داخلی مجلس در پایان خاطرنشان کرد: این اصلاح قانون شامل استیضاح وزرا و اعمال ماده (26) مربوط به سلب صلاحیت هیئت‌رئیسه نیز می‌شود.
 
به گزارش تسنیم ، نحوه بررسی لوایح چهارگانه FATF در مجلس موجب انتقاداتی از سوی تعدادی از نمایندگان شده بود، به‌نحوی که نمایندگان منتقد، معتقد بودند که اقدام علی لاریجانی رئیس مجلس در ارجاع دو لایحه "مبارزه با پولشویی" و "پالرمو (کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی)" به مجمع تشخیص مصلحت نظام خلاف است، بنابراین طرح استیضاحی را از سوی تعدادی از نمایندگان برای استیضاح لاریجانی پیرامون این اقدام مجلس در دستورکار قرار داده بودند که اکنون بنا به اعلام غلامرضا کاتب طرح استیضاح لاریجانی از دستورکار مجلس خارج شده است.