تاریخ : 23:19 - 1397/09/26
کد خبر : 71697
سرویس خبری : کارگری و اقتصادی
 

دلایل بگم بگم های این روزهای احمدی نژاد چیست/آیا روحانی کنار می رود؟

یارانه ۹۰۰ هزار تومانی را چرا دولت یازدهم نمی دهد؛

دلایل بگم بگم های این روزهای احمدی نژاد چیست/آیا روحانی کنار می رود؟

«اگر نمی‌توانند، کنار بروند و امور را به اراده و رای ملت بسپارند.» گوینده این جمله بار‌ها به حاکمیت تاخته و به عنوان اپوزیسیون شناخته شده است. اما با کت و شلوار و کراوات در آمریکا بلکه با کاپشن به مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی می‌رود.

به گزراش کارگر آنلاین :  «اگر نمی‌توانند، کنار بروند و امور را به اراده و رای ملت بسپارند.» گوینده این جمله بار‌ها به حاکمیت تاخته و به عنوان اپوزیسیون شناخته شده است. اما با کت و شلوار و کراوات در آمریکا بلکه با کاپشن به مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی می‌رود. مدتی بعد از هشت سال ریاست دولت سکوت کرد، اما به انتخابات که رسید نتوانست سکوتش را نگه دارد. قصد کاندیداتوری در ریاست جمهوری ۹۶ داشت، اما با نهی رهبری مواجه شد. با این حال در روز ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری همگان را شوکه کرد.

قبل از آنکه احمدی نژاد با نهی رهبری مواجه شود، با تصور حضور احمدی‌نژاد در انتخابت ۹۶ و مناظره‌ها احتمال می‌رفت انتخابات پر جنجالی رقم بخورد. بخش زیادی از اتفاقات بعد از انتخابات سال ۸۸ به مناظره احمدی‌نژاد و میرحسین موسوی برمی‌گشت. مناظره‌ای که به بگم‌بگم مشهور شد و احمدی نژاد بیش‌تر از آنکه با رقیب رو در رو شود، از غایبینی مانند خانواده هاشمی یا ناطق نوری سخن گفت و آن‌ها را به رقیب خود نسبت داد. او مدعی آن بود که صحنه گردان انتخابات هاشمی رفسنجانی است. رئیس دولت نهم به خاطر حمایت خاتمی و هاشمی از موسوی در آن مناظره خود را در برابر سه نفر معرفی می‌کرد و می‌گفت: صدا و سیما باید به او وقت بیشتری بدهد.

کنار رفتن بلد نیستند؟

احمدی نژاد علاوه بر جنجال آفرینی از سوی گروه‌های مختلف از نظر مدیریتی به بی‌کفایتی متهم شده است. او، اما اخیرا با زیر سوال بردن حسن روحانی گفته: «اداره کردن کشور را بلد نیستند، آیا کنار رفتن را نیز بلد نیستند؟» او که به مناسبت یادبود میرزا کوچک خان جنگلی به صومعه سرا سفر کرده بود ضمن انتقادات به دولت، رئیس جمهور را به مناظره تلویزیونی دعوت کرد. احمدی نژاد در سال‌های بعد از ریاست دولت چندین بار حسن روحانی را به مناظره دعوت کرده بود.

حسام الدین آشنا، مشاور حسن روحانی به این سخنان احمدی‌نژاد واکنش نشان داد و نوشت: اگر خاطرشان باشد یک بار به اسم مناظره در همین تلویزیون ۱۹ دقیقه و ۴۴ ثانیه وقت سفارسی اضافی تک نفره گرفتند و از آن نهایت استفاده را کردند. متاسفانه در همیشه بر یک پاشنه نمی‌چرخد.

وقت اضافه‌ای که آشنا به آن اشاره کرده فرصتی است که صدا و سیما بعد از مناظره‌های دو به دو به احمدی نژاد داد. رسانه ملی اعلام کرده بود کاندیدا‌ها در زمان مناظره‌های خود با دیگران در غیاب احمدی نژاد درباره او صحبت کرده بودند.

یارانه ۹۰۰ هزار تومانی!

افزایش رقم یارانه‌ها به ۹۰۰ هزار تومان موضوع دیگری بود که احمدی نژاد آن را مطرح کرد. طی سال‌های گذشته یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی هزینه سنگینی بر دوش دولت داشته است. برای سال آینده ۱۴۲ هزار میلیارد تومان یارانه در نظر پیش بینی شده است. اظهارات محمود احمدی نژاد، اما با واکنش‌هایی رو به رو شد. محمود واعظی رئیس دفتر حسن روحانی به ایلنا گفت: این فرد یک عوام‌فریبی را شروع کرده است و فکر می‌کند در شرایطی که یک جنگ اقتصادی شروع شده است و قبول هم داریم قشری از مردم در مضیقه هستند، می‌تواند با شعار و این طور مسائل خود را مطرح کند.

او با بیان اینکه عملکرد آن دولت و قول‌هایش را دیدیم، بیان کرد: امروز که بعد از گذشت سال‌ها به استان‌های مختلف می‌رویم، مشاهده می‌کنیم که هنوز در استان‌های مختلف پروژه‌هایی که دولت این فرد با رقم‌های بالایی قول داده، هنوز کلنگ‌زنی هم نشده است. واعظی گفت: مردم ما مردم آگاهی هستند و می‌دانند کسی که این گرفتاری را به وجود آورد، تحریم را برای ما ایجاد کرد و روابط ما را با کشور‌های همسایه بهم زد چه کسی است. رئیس دفتر رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: امروز گروه‌های سیاسی حامی ایشان بر ضدش شده‌اند، حداقل هم‌فکران خودش که باید قبولش داشته باشند همچین حسی را دارند.

پنج هزار و ۸۰۰ میلیارد بدهی به بانک مرکزی به خاطر یارانه

محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز در همین رابطه به این خبرگزاری گفته: دولت باید کسری ۵ هزار و هشتصد میلیارد تومانی که دولت قبل برای پرداخت همین ۴۵ هزار و پانصد تومان یارانه برایمان باقی گذاشته بپردازد، پس چه طور می‌شود این مبلغ یارانه را با این بدهی که دولت قبل گذاشته، اضافه کرد؟ رئیس سازمان برنامه و بودجه نوبخت گفته: مردم ما فهیم‌تر از این حرف‌ها هستند و با این نوع حرف‌هایی که مبانی درست محاسباتی ندارد یا با یک فروضی مطرح شود که این فروض قابل انجام نیست، تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند. همین ۴۵ هزار و پانصد تومان با همان ارقام قبلی بالغ بر ۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بدهی به بانک مرکزی برای دولت باقی گذاشته است.

نوبخت تاکید کرد: مرتبا بانک مرکزی در حال پیگیری این مطالبات از دولت است و دیوان محاسبات پرونده تشکیل داده است. دولت باید کسری ۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی که دولت قبل برای پرداخت همین ۴۵ هزار و پانصد تومان برایمان باقی گذاشته بپردازد. پس چه طور می‌شود این مبلغ را با این بدهی که دولت قبل گذاشته، اضافه کرد؟

محمدرضا خباز، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در این باره می‌گوید: وقتی احمدی نژاد رئیس قوه مجریه بود، نمایندگان و نخبگان چندین بار از او درخواست مناظره تلویزیونی کردند، اما او هیچ وقت این را به روی مبارک خود هم نیاورد. او اکنون شهروند عادی است چگونه توقع دارد رئیس جمهور با او به مناظره بنشیند؟

استاندار سابق خراسان شمالی با اشاره به مناظره‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ ادامه می‌دهد: او در مناظره‌ها رسما به دوربین نگاه می‌کرد، دروغ می‌گفت و تهمت می‌زد. امروز هم می‌خواهد در حالی که از دولتش دریایی از فساد مانده، فرار رو به جلو کند و روش گذشته را جلوی دوربین بیاورد تا شاید قوه قضاییه از رسیدگی به پرونده‌ها غافل شود. او می‌گوید: بدعتی که احمدی نژاد در این کشور پایه گذاری کرد را هیچ کس پایه گذاری نکرده بود. حتی بنی صدر رئیس جمهور مخلوع به خود اجازه نمی‌داد در برابر رهبری بایستد و ۱۱ روز خانه نشین شود.

ناصر ایمانی تحلیل‌گر سیاسی اصولگرا نیز به الف گفته: عمده مشکلات اصلی کشور به دلیل عملکرد دولت فعلی است، زمانیکه مطالبات اقتصادی و اجتماعی مردم زیاد می شود هر کسی می‌تواند از فضای به وجود آمده به نفع خود بهره‌برداری کند. این شرایط فرصت مناسبی برای اصلاح طلبان و احمدی نژاد فراهم کرده است.

به اعتقاد این تحلیل‌گر اصولگرا مردم با مشکلات زیادی روبرو هستند و فضای جامعه مطلوب آنان نیست. غالب کسانی که در حال حاضر با مردم صحبت می‌کنند یا از مقامات دولتی هستند و یا اینکه سازگاری خوبی با مردم ندارند هر دو گروه تلاش می‌کنند شرایط اقتصادی موجود را توجیه کنند لذا هنگامیکه فردی مانند احمدی‌نژاد بی‌پرده با مردم صحبت میکند، با چنین استقبالی از سوی مردم مواجه میشود.

ناصر ایمانی، اما معتقد است: هیچ مناظره‌ای رخ نخواهد داد، چراکه احمدی‌نژاد با حجم زیادی از شبهات و پرسش‌ها درباره عملکرد دولت خود مواجه خواهد شد.

منبع : سایت فرارو