پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00010:48 - 1400/07/29

توصیه‌های مهم رهبرانقلاب به زوج‌های جوان

کارگر آنلاین | من همیشه به مردهای جوان توصیه می کنم که شما در معاشرت با نامحرم و حتی محارم کاری نکنید و حرفی نزنید که زنان خود را وادار به حسادت کنید. به دختران جوان هم سفارش می کنم که در برخوردشان با مردهای بیگانه، کاری نکنند و حرفی نزنند که حسّ حسادت و غیرت شوهرانشان را تحریک نمایند.

حسادت و غیرت یکدیگر را تحریک نکنید!
من همیشه به مردهای جوان توصیه می کنم که شما در معاشرت با نامحرم و حتی محارم کاری نکنید و حرفی نزنید که زنان خود را وادار به حسادت کنید. به دختران جوان هم سفارش می کنم که در برخوردشان با مردهای بیگانه، کاری نکنند و حرفی نزنند که حسّ حسادت و غیرت شوهرانشان را تحریک نمایند.

این حسادت ها بدبینی می آورد و پایه های محبت را سست می کند و از ریشه می سوزاند.

تحقیرِ همسر، آغازِ فروپاشی خانواده

  • ظلم، تبعیض و اهانت، در هر حالی غلط است. اگر شما عالی ترین مرد دنیا باشید و زن شما مثلاً از لحاظ سواد و معلومات و... یک خانم کم سوادی باشد، یا از یک خانواده پایینی باشد، شما حقّ کمترین ظلم و اهانتی را به او ندارید، زن همان زن است تا ابد. حق کمترین اهانتی را به او ندارید. این البته فقط مخصوص ما نیست. این اروپایی های اُدکلن زده اتو کشیده، گاهی خیلی بدتر از جوامع ما به این موجودات ظلم می کنند. مرد حق ندارد ولو بالاتر از زن باشد، به زنش جفا کند.
  • زن هم همین طور. گاهی زن، یک خانم با سواد تحصیل کرده است که مثلاً حالا با یک مرد کارگری ازدواج کرده است. او هم حق ندارد مرد را تحقیر کند. مرد، باز هم برای او نقطه اتکایی است. باید به او تکیه کند. باید او را از لحاظ روحی چنان حفظ کند که بشود به او تکیه کرد. این خانواده سالم است. اگر خانواده را این طوری تشکیل دادید، بدانید که یک رکن اساسی سعادت خودتان را تأمین کرده اید.

ایده آل خواهی افراطی

  • دخترها و پسرها به دنبال ایده آل نباشند. در امر ازدواج، هیچ کس ایده آل نیست. انسان نمی تواند ایده آل خود را پیدا کند. باید بسازند و زندگی کنند. خداوند ان شاء الله زندگی را شیرین خواهد کرد و به آن ها برکت خواهد داد و ان شاء اللّه مورد رضای الهی قرار خواهند گرفت.
  • آدم، اول که نگاه می کند، همه اش حُسن است. بعد که وارد می شود اخلاقیاتی هست، نقایص و کمبودهایی هست، ضعف هایی وجود دارد که به تدریج در یکدیگر کشف می کنند. این ها نباید موجب سردی بشود. باید با این کمبودها ساخت؛ چون بالاخره مرد ایده آل بی عیب و زنِ ایده آل بی عیب در هیچ کجای عالم پیدا نمی شود.

معاشرت های غیر شرعی
آن آقایی که با زنان نامحرم سروکار دارد، دو جا برای او امکان اشباع غرایزش در سطوح مختلف وجود دارد. این دیگر به زن خودش آن جور پای بند نیست. مثل مردی که به هیچ زنی نگاه نمی کند نیست... این که می گویند زن باید خودش را در محیط های اجتماعی با نامحرم مخلوط نکند، برای این است که این زن، دلبستگی اش به مرد خودش باشد و الاّ اگر زن کارش به جایی رسید که مرد خودش برایش عادی شد، مثل وضعیّتی که الان در جوامع غربی می بینید که اصلاً این مرد برای زن اهمیّتی ندارد، می گوید حالا شد، شد، نشد هم نشد. می گوید طلاق می گیریم. تمام می کنیم تو برو دنبال کارت، من هم می روم دنبال کارم. این بد است. بعضی از خانم ها امروز تلاش می کنند که وضع زنان را این جوری کنند. این به ضرر زن هاست، به نفع زن ها نیست؛ چون این، بنیان خانواده را متلاشی می کند.

حریم داری و عفاف، سِپَر خانواده

  • مسئله محرم و نا محرم و حجاب و نگاه کردن و نگاه نکردن و معاشرت های نا سالم و مضرّ، این چیزهایی که در اسلام این قدر تأکید شده و در بعضی از کشورها و جاهایی که از اسلام دورند، این ها رعایت نمی شود، این ها اگر چه یک محدودیّتی برای زن و مرد به وجود می آورد، امّا این ها را شارع مقدّس برای حفظ خانواده، برای ماندگار شدن این بنای مهم، تحکیم و تشریع کرده است که اگر در همین چیزها هر انسانی تدبیر کند و تأمل بکند، حکمت های بسیار بزرگی را خواهد دید. این که شما می بینید در اسلام محرم و نا محرم و جدایی زن و مرد و این ها مطرح است، این ها مسائل ارتجاعی نیست. این ها جزو دقیق ترین مسائل انسانی و بشری است. یکی از مهم ترین آن، این است که بنیان خانواده مستحکم می ماند؛ چون زن و شوهر به هم احساس وفاداری می کنند؛ در موضع حسادت قرار نمی گیرند، این خیلی مسئله مهمی است.
  • این حجابی که اسلام درست کرده است، این نگاهی که اسلام منع کرده است، این معاشرتی که اسلام ممنوع قرار داده است، برای این است که شما دل هایتان و محبّت هایتان روی یک نقطه متمرکز شود، هم شما خانم ها و هم شما آقایان.

این که شما می بینید در اسلام، حجاب و روگیری و عدم معاشرت زن و مرد و این چیزها هست، و یک عدّه آدم کوته بین و کوته نظر خیال می کنند این ها یک حرف های قشری است، نه این ها عمیق است. این، برای این است که خانواده ها و دلهای زوجین، در جای خود بماند؛ این خانواده مستقر بماند. این برای این هاست. محرم است، نامحرم است، نگاه نکن، معاشرت نکن، دست نده، نخند، جلوه گری نکن، جلوی دیگران آرایش نکن. این حرف هایی که اسلام می زند، دین می گوید، فقه به ما می گوید، این برای این است که اگر این ها را رعایت کردید، این خانواده کوچک شما، این کانون کوچکی که حالا به وجود آمده است، مستحکم خواهد ماند و از آن بلایا فارغ خواهد شد. زن و مرد احساس می کنند که سروکارشان با یکدیگر است، با این خانواده است. زن احساس نمی کند که خانه برای او یک وسیله دست و پا گیر است. یا مرد احساس نمی کند که خانه و زن برای او یک وسیله مزاحم است.

این که اسلام آن قدر گفته است که چشمتان را ببندید، به نامحرم نگاه نکنید، به زن یک جور گفته و به مرد یک جور دیگر گفته، برای این است که وقتی چشم به یک طرفی رفت، آن وقت بخشی از سهم آن کسی که همسر شماست، آن طرف خواهد رفت. حالا چه شما مرد باشید و چه زن باشید فرقی نمی کند. یک قسمتی می رود آن جا. وقتی این جا کم گذاشتی، محبّت ضعیف خواهد شد. محبّت که ضعیف شد، بنای خانوادگی متزلزل می شود. آن وقت آنچه که برای تو لازم است از دستت می رود و آنی که برایت مضرّ است به خیال خودت به دست آورده ای.

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
سامانه بتای بانک رفاه کارگران
بانک رفاه کارگران
بانک سپه