پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00012:17 - 1400/08/03

ساخت موزه جدید حرم مطهر حسینی با همت مهندسان ایرانی

کارگر آنلاین | مدیر اجرایی پروژه صحن حضرت زینب (س) از ساخت موزه جدید حرم مطهر حسینی با همت خیران، مهندسان، کارگران و استادکاران ایرانی خبر داد.

 یعقوب حیدری با بیان اینکه میزان پیشرفت ساخت موزه جدید آستان مقدس امام حسین (ع) به ۳۰ درصد رسیده است افزود: این طرح به‌عنوان یکی از زیر پروژه‌های صحن حضرت زینب (س) در جوار حرم مطهر و در چهار طبقه احداث خواهد شد.

 

 

  • وی با بیان اینکه عملیات احداث اسکلت ساختمان موزه جدید به اتمام رسیده است گفت: تولیت آستان قدس حسینی در نظر دارد آثار نفیس و با ارزشی که در موزه کنونی حرم است را پس از اتمام ساختمان جدید و در طبقه اول موزه، در معرض دید زائران و بازدیدکنندگان قرار دهد.

حیدری اظهار داشت: سه طبقه دیگر موزه جدید آستان قدس حسینی دارای طراحی و دکوراسیون با اشکال مهندسی نو و بدیع خواهد بود.

  • به گفته وی، موزه جدید حرم مطهر حسینی به سالن‌های بزرگ جهت عرضه آثار نفیس و پذیرش بازدید کنندگان مطابق با دستورالعمل‌های روز موزه‌های جهان تجهیز خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین بخش اداری مهمی جهت مرمت آثار نفیس و اشیای قدیمی و با ارزش به موزه جدید آستان اضافه خواهد شد.
مدیر اجرایی پروژه صحن حضرت زینب (س) تصریح کرد: تولیت آستان حرم مطهر حسینی قصد دارد با ایجاد مرکز مرمت در موزه جدید، فصل تازه‌ای از همکاری مشترک با متخصصان معروف مرمت اشیای نفیس در جهان را آغاز کند.
حیدری گفت: علاوه بر نمایش آثار و اشیا تاریخی، برنامه ریزی شده است که کل واقعه عاشورا با فناوری‌های نوین در موزه جدید به تصویر کشیده شود.

  • وی با بیان اینکه هم اکنون مهندسان و کارگران ایرانی مشغول اجرای فاز نخست طرح توسعه حرم امام حسین (ع) مزین بنام صحن حضرت زینب (س) هستند گفت: این طرح مجموعه‌ای از شبستان‌های زیارتی، فضای رو باز، کتابخانه، موزه، دارالضیافه (مهمانسرا) و... خواهد بود که یکی از ویژگی‌های آن بازسازی و احیاء نمادین تل زینبیه به شکل تپه است.

وی با بیان اینکه طرح جامع توسعه حرم مطهر سیدالشهدا (ع) ٣٨هکتار است افزود: این طرح که پیرامون حرم مطهر امام حسین (ع) و حرم حضرت عباس (ع) و فضای بین الحرمین احداث می‌شود، دارای سه صحن اصلی شامل صحن امام حسین (ع)، صحن حضرت زینب (س) و صحن امام زمان (عج) است.
حیدری با بیان اینکه اکنون فاز نخست از طرح جامع در محدوده ۵ هکتاری مزین بنام صحن حضرت زینب (س) در حال احداث است افزود: این فاز در محدوده بین خیابان باب قبله، خیابان شهدا و خیابان جمهوری واقع شده که براساس شواهد تاریخی، همان مکان واقعه عاشوراست.
مدیر اجرایی پروژه صحن حضرت زینب (س) گفت: فضا‌های زیارتی صحن شامل شبستان‏‌های رو سطحی و زیر سطحی به همراه مجموعه‌های خدماتی است که حدود ۴۵ هزار متر مربع را شامل می‏‌شود.

  • وی گفت: فضا‌های غیر زیارتی نیز با مساحتی حدود ۱۱۸ هزار مترمربع شامل ساختمان اداری، ساختمان مضیف، موزه و کتابخانه، موتورخانه مرکزی و تونل است.

وی افزود: امکانات خدماتی و رفاهی مناسبی برای زائران مانند ۸۵۰ چشمه سرویس بهداشتی و ۱۲۰ چشمه دوش در حال ساخت است.

  • وی به بازگشت برکت نذر خیران حرم‌ساز به چرخه اقتصاد کشور اشاره کرد و افزود: عمده مصالح استفاده شده در ساخت صحن حضرت زینب (س)، از داخل کشور تأمین می‌شود که بخشی از آن مربوط به مصالحی است که توسط افراد خیر، به ستاد بازسازی عتبات اهدا می‌شود و قسمت عمده آن هم در داخل کشور خریداری و به عراق منتقل می‌شود.

براساس این گزارش، خیران می‌توانند با مراجعه به تارنمای ستاد بازسازی عتبات و قسمت پرداخت آنلاین به نشانی https://atabat.org/fa/onlinepayment/form یا شماره‌گیری کد دستوری ستاره۷۲ مربع کمک‌های خود را به میزان دلخواه اهداء کنند.

  • لازم به ذکر است که موزه کنونی آستان قدس حسینی، صد‌ها اثر نفیس، قدیمی و نادر را که از طرف پادشاهان و محبان اهل بیت (علیهم السلام) از سراسر جهان به حرم مطهر حضرت امام حسین (علیه السلام) اهدا شده است، در دید قرار داده است.
لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
چراغی که به خانه رواست به مسجد حرام است
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بانک رفاه کارگران