پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00008:34 - 1400/08/10

۲ سیگنال مهم رئیسی و رضایی برای بورس / اوضاع خطرناک‌تر شد!؟

کارگر آنلاین/هرچند رئیس جمهور و معاون اقتصادی او روز گذشته از حمایت از بازار سهام صحبت کردند اما اظهارات محسن رضایی درباره تامین کسری بودجه دولت تعدادی از سهامداران را نگران‌تر کرده است.

هرچند رئیس جمهور و معاون اقتصادی او روز گذشته از حمایت از بازار سهام صحبت کردند اما اظهارات محسن رضایی درباره تامین کسری بودجه دولت تعدادی از سهامداران را نگران‌تر کرده است.

محسن رضایی از چالش کسری بودجه سخن گفته و در عین حال از قطع کامل استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول سخن گفته است. پس از این اظهارات برخی از فعالان بازار سهام ابراز نگرانی کردند که احتمالا تنها راه موجود برای دولت تامین کسری بودجه از طریق بازار سهام است که به شکل فعالیت در بازار بدهی و فروش اوراق مشارکت خود را نشان خواهد داد. تا پیش از این نیز در هفته‌های اخیر فروش اوراق دولتی در بازار سهام چالش بزرگی را برای بورس به وجود آورد و شاخص کل بورس و سبد سهامداران به شدت متاثر شد.

با این حال رضایی گفته است: دولت برای تقویت بازار سرمایه اقدامات متعددی را پیگیری می‌کند؛ زیرساخت بازار سرمایه در حال تکمیل است، زیرا بسیاری از ابزارهای موجود مربوط به ۵۰ سال گذشته بوده و سنتی است و بازار نمی تواند انعطاف داشته باشد. از آنجا که بازار سرمایه را برای آینده اقتصاد کشور بسیار مهم می‌دانیم، اهمیت فوق العاده‌ای برای آن قائل هستیم و آن را تقویت می‌کنیم. سهامداران این بازار صبر و حوصله داشته باشند؛ آینده بورس بسیار خوب خواهد بود.

اما سخن مهمتر او درباره کسری بودجه بود که توضیح داد: بزرگترین آسیبی که در آغاز به کار دولت سیزدهم با آن روبرو شدیم، کسری ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی بودجه بود که این عدد در حال حاضر به مقدار زیادی در حال رفع شدن است. اکنون استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول بدون پشتوانه به صورت کامل قطع شده و درآمدهای جدیدی تعریف شده تا از فشاری که روی مردم است کاسته شود و دولت با استفاده از جیب مردم به دنبال تامین هزینه‌های خود نباشد.

در همین حال روز گذشته رئیس جمهور نیز اظهارات مشابهی را داشت و بیان کرد: ادامه نوسانات بورس در زندگی مردم تاثیر می‌گذارد، لذا باید تدبیری اندیشید تا آرامش بر این بازار حاکم شود و مردم و سرمایه گذاران خُرد دچار نگرانی نشوند.

ابراهیم رئیسی از سخنگوی اقتصادی دولت خواست در این زمینه با مردم و سهامداران سخن بگوید تا منطق بازار بورس و چشم اندازآینده بهتر تببین شود.

منبع: تجارت نیوز
لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بانک رفاه کارگران
تریبون کارگر آنلاین