پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00023:36 - 1401/03/04

بیماران درگیر قند خون به این بیماری مرگ آور نزدیک می شوند

کارگر آنلاین | استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران به دو تا چهار برابر شدن خطر ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی در بیماران مبتلا به دیابت خبرداد.

به گزارش کارگر آنلاین ، خطر ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی در بیماران دیابتیبه گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و سلامت گروه علمی فرهنگی هنری خبرگزاری صدا و سیما، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به دو تا چهار برابر شدن خطر ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی در بیماران مبتلا به دیابت گفت: دو داروی جدید درمان دیابت علاوه بر کاهش قند خون در کم شدن ریسک مشکلات قلبی و عروقی در این بیماران بسیار حائز اهمیت است.

  • دکتر محمدرضا مهاجری طهرانی، فوق تخصص غدد و متابولیسم و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره ارتباط دیابت و مشکلات قلبی و عروقی گفت: درمان دیابت در چند سال اخیر در جهان با تغییراتی همراه بوده است به طوری که پیشتر فقط به موضوع کنترل قند در بیماری دیابت توجه می‌شد، ولی امروزه کاهش ریسک فاکتور‌های قلبی و عروقی نیز مدنظر است.
  • وی در حاشیه رویداد اینکرتین سامیت (INCRETIN SUMMIT) که به کوشش شرکت نوو نوردیسک پارس و با حضور نزدیک به هزار نفر از استادان و متخصصان حوزه سلامت داخلی و خارجی به صورت مجازی برگزار شد، افزود: کنترل چربی، فشار خون و موضوع مصرف آسپیرین در بیماران دیابتی مورد توجه قرار گرفته و در کنار این موضوع اکنون باید از دارو‌هایی برای بیماران استفاده شود که علاوه بر کنترل قند خون، ریسک ابتلا به مشکلات قلبی و عروقی را در بیماران دیابتی کاهش دهد.
  • این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: اکنون دو داروی جدید در درمان بیماران دیابتی در نظر گرفته شده که یکی خوراکی و دیگری به صورت تزریقی است و این دارو‌ها در کاهش احتمال مشکلات قلبی و عروقی این بیماران مؤثر است. نوع تزریقی لیراگلوتاید۱.۸ نام دارد و از جمله دارو‌هایی است که نه فقط قند خون را کاهش می‌دهند بلکه کاهش چربی، کاهش فشارخون، کاهش دفع آلبومین ادراری و کاهش ریسک ابتلا به مشکلات قلبی را در بیمار مبتلا به دیابت سبب می‌شوند. داروی دوم، داروی خوراکی امپاگلیفلوزین نام دارد که دفع قند از طریق ادرار را سبب می‌شود، همچنین کاهش ریسک مشکلات قلبی و عروقی را به همراه دارد و از نارسایی کلیه در بیماران مبتلا به دیابت پیشگیری می‌کند.
  • این فوق تخصص غدد و متابولیسم و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد: ریسک سکته‌های قلبی و عروقی در بیماران مبتلا به دیابت، دو تا چهار برابر بیشتر از افراد عادی است بنابراین توجه به این مسأله در بیماران دیابتی نباید مورد غفلت قرار گیرد. خوشبختانه نمونه داخلی و خارجی هر دو نوع داروی جدید درمان دیابت و مؤثر در کنترل بیماری‌های قلبی و عروقی در کشور موجود است.
لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
بانک رفاه کارگران