پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00006:07 - 1401/04/13

شکایات در حوزه بیمه تامین اجتماعی دیگر نیاز به وکالت محضری ندارد

کارگر آنلاین | دیگر در دعاوی حوزه بیمه‌ای و تامین اجتماعی میان کارگر شاغل و بازنشسته با کارفرما، اخذ وکالت نامه محضری وکیل شرط رسیدگی به شکایت نیست.

به گزارش کارگر آنلاین ، به واسطه شکایت صورت گرفته پیرامون بخشنامه رسیدگی به دعاوی سازمان تامین اجتماعی، دیگر در دعاوی حوزه بیمه‌ای و تامین اجتماعی میان کارگر شاغل و بازنشسته با کارفرما، اخذ وکالت نامه محضری وکیل شرط رسیدگی به شکایت نیست.

در این رابطه سعید کنعانی (کارشناس مسائل حقوقی کار) اظهار کرد: یکی از شکایات ما که قبل از پیگیری دیوان عدالت اداری توسط خود سازمان تامین اجتماعی در سال جاری رسیدگی شده و با توفیق رو به رو شد، بحث لزوم داشتن وکالت نامه محضری برای پیگری حقوقی و شکایت در پرونده‌های بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی بود که پیش از رسیدگی در دیوان عدالت اداری به شکایت بنده، سازمان تامین اجتماعی آن را پذیرفت و ما شکایت را پس گرفتیم.

کنعانی تصریح کرد: اکنون نیز رای آن آمده و اصلاح توسط سازمان تامین اجتماعی انجام شده و از امروز دیگر مثل گذشته لازم نیست وکیل دادگستری برای پیگیری حقوقی در بحث تامین اجتماعی حتما از افراد شاکی و پیگیر (وکالت محضری) اخذ کنند.

وی ادامه داد: در گذشته مشکلات بسیار زیاد بود زیرا کسی که پروانه وکالت نیز داشت، باید در یک پروسه طولانی به محضر می‌رفت و با هزینه‌ای با حضور وکیل، وکالت‌ نامه محضری می‌داد، که امروز این مسئله حل شده است.

علیرضا حیدری (نایب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) در این زمینه توضیح داد: در گذشته در دعاوی میان کارگران و کارفرمایان درباره پرونده‌های بیمه‌ای مشکلات زیادی وجود داشت و حتما باید فردی برای وکالت معرفی می‌شد که دارای وکالت محضری بوده و این وکالت‌نامه به تایید سازمان تامین اجتماعی می‌رسید.

وی افزود: در این میان برخی کارفرمایان از این بخشنامه سازمان تامین اجتماعی در زمینه وکالت نامه محضری سوءاستفاده می‌کردند و پس از صدور رای به زیان خود یا امکان صدور رای علیه خود، با استفاده از موقعیت عدم وجود وکالت‌نامه محضری برای وکیل، رای را به نفع خود برمی‌گردادند. ضمن اینکه فرآیند اخذ وکالت‌نامه محضری و گرفتن وکیل خود پروسه‌ای طولانی و هزینه‌بر برای شاکی بود و گاه باعث می‌شد برخی کارگران و بازنشستگان از شکایت خود صرف‌نظر کنند، اما با ابطال این بخشنامه توسط سازمان تامین اجتماعی، امکان رسیدن افراد به حقوق خود بیش از پیش مهیا و هموار شده است.

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
سامانه بتای بانک رفاه کارگران
بانک رفاه کارگران