پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00009:50 - 1402/02/16

تفکر لیبرالی مانع موفقیت فقیه و عامل دین‌زدگی مردم است

کارگر آنلاین | استاد درس خارج حوزه علمیه قم با انتقاد از ترویج تفکر عدم دخالت علماء در حکومت از سوی برخی از حوزویان و دانشگاهیان گفت: تفکر لیبرالی مانع موفقیت فقیه و عامل اصلی دین‌زدگی مردم است.

به گزارش کارگر آنلاین به نقل از بولتن نیوز، استاد درس خارج حوزه علمیه قم با انتقاد از ترویج تفکر عدم دخالت علماء در حکومت از سوی برخی از حوزویان و دانشگاهیان گفت: تفکر لیبرالی مانع موفقیت فقیه و عامل اصلی دین‌زدگی مردم است.


 آیت الله مهدی احدی، استاد حوزه علمیه قم چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت ماه سالجاری در ابتدای درس خارج اصول خود در مدرسه فیضیه قم با اشاره به نقش موثر روحانیت در امنیت جامعه و زعامت فقیه در اعتلای امت اسلامی و انتقاد از تفکرعدم دخالت علماء در حکومت گفت: متاسفانه نظریه‌عدم دخالت فقها و علماء در حکومت دوباره برگشته است و بعضی از اساتید حوزه با بعضی از اساتید دانشگاه‌ها همدست شده‌اند و هر روز این نظریه را مطرح می‌کنند‍ و داعیه مرجعیت هم دارند و عمدتا می‌دانید چه کسانی هستند و می‌گویند اگر مردم از دین برمی گردند به خاطر این است که حکومت دست علماء است!


وی ادامه داد: اگر علماء کار مسجدشان را انجام دهند و دستی در حکومت نداشته باشند، دین مردم سالم است! تقریبا اینها فکر می‌کنند نقش علماء نقش فاعلیت فاعل نیست و نقش قابلیت قابل است! نه اینطور نیست، نقش علماء نقش تحصیل غرض است و نقش علماء داعی است، چه می‌خواهد حکومت دستشان باشد، چه می‌خواهد حکومت دستشان نباشد، علماء مشوقه‌ها را مطرح می‌کنند و ایجاد انگیزه می‌کنند.

آیت الله احدی با طرح این سوال که آیا دین با تفکر لیبرالی پایدار می‌ماند، گفت: اولین سوالی که بنده به عنوان یک طلبه، هم در دانشگاه و هم در حوزه دارم و قبلا هم سوال کردم این است که آیا دین با تفکر لیبرالی پایدار می‌ماند؟! فکر نمی‌کنید در کنار علماء تفکر لیبرالی باعث شده که مردم از دین زده شده اند! و گرنه علماء منهای تفکر لیبرالیست خیلی موفق هستند! همین اندازه موفقیتشان این است که دشمنان انقلاب هشت سال علی الدوام به عربستان و امارات بهترین و مجهزترین اسلحه را دادند که بتوانند روبروی ایران بایستند و ریشه مقاومت را هم بزنند و ایران را از بین ببرند، ولی نتوانستند یک قدم جلو بیایند!

وی تاکید کرد: آن چیزی که مردم را از دین تضعیف و دین زده می‌کند، تفکر لیرال است نه تفکر فقاهت. برعکس تفکر فقاهت مردم را امیدوار می‌کند و در هر صحنه‌ای از دنیا تفکر فقیه پیروز بوده است و رمز موفقیت فقیه شجاعت او بوده که نترس جلوی این تفکرات ایستاده است. یک نمونه از این ایستادگی فقیه ایستادگی شیخ محمدتقی شیرازی است که با علماء و مردم شهر سوگند یاد می‌کند و انگلیس را از شهر بیرون می‌کند؛ این یک فقیه و تفکر فقیه است.

این استاد درس خارج حوزه علمیه قم با بیان اینکه تفکر لیبرالی باعث دین زدگی مردم و ضربه به دین شده است، اظهار کرد: تفکر لیبرالی این است که بانک‌ها دست نخورد و همان اقتصاد غربی باشد، در دانشگاه دانشجوها همه جوره آزاد باشند و حتی در کشور اسلامی بی‌حجاب بیایند! تفکر لیبرالی این است که در میدان‌های شهر و حتی در شهر مقدس قم، خانم‌ها هر جور دلشان می‌خواهد بیرون بیایند! این تفکر لیبرالی است که به دین ضربه می‌زند نه تفکر فقاهت و روحانیت! در صورتی که تفکر فقاهت جلوی دیکتاتوری می‌ایستد.


وی افزود: این سوال من هنوز حل نشد و وقتی بررسی می‌کنیم آن ناحیه‌ای که ما ضربه خوردیم همین ناحیه و این تفکر لیبرالی و تفکر آزادی بود که یک رئیس جمهور هشت سال شعار آزادی داد! یا تفکر مذاکره با غرب که هشت سال شعار داد و همه‌ی کارها را تعطیل کرد و دلش به برجام خوش بود!

وی تصریح کرد: این تفکر لیبرالی نمی‌گذارد فقیه موفق باشد و گرنه این افرد اگر این تفکر لیبرالی را کنار بگذارند و همان تفکر شهید صدر و شهید مطهری و بزرگان دین باشد که مردم دین زده نمی‌شوند و برعکس امیدوار می‌شوند و آنجایی هم که این تفکر لیبرالی شکست می‌خورد باز همین فقیه است که مردم را نجات می‌دهد. لذا اساسا کار فقها سببیّت سبب نیست بلکه کارشان تولید مشوقه‌ها است، این نیست که خودشان باشند.

آیت الله احدی در پایان با بیان اینکه منظومه فکری مقام معظم رهبری بسیار عالی است، گفت: برای این منظومه فکری زحمت‌ها کشیده شد که جا بیفتد، ولی متاسفانه اخیرا برخی در تلاش هستند دوباره همان فکرهای پوسیده‌ای که باعث شد مطهری‌ها شهید شوند، دوباره برگردد!

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بانک رفاه کارگران
تریبون کارگر آنلاین