پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00014:58 - 1402/06/25

آیه های رزق مخفی قرآن کریم را بشناسیم

کارگر آنلاین | به شرط یقین و تلاش و کار و توکل به خدا و قرائت ایمانی آیات قران برکات آسمانی بر انسان نازل می شود. رزق و روزی همزمان با تصمیم عالی و حرکت در مسیر اهداف و ایمان درونی میسر می شود .

سوال: خیلی‌ها می‌خواهند گشایش در روزیشان بشود آیا أدعیه‌ای برای گشایش روزی داریم؟

پاسخ استاد میرباقری : در بین اذکار می‌گویند ذکر «یا رزّاق» در روزی موثر است. در قرآن نیز دعاهایی است در این زمینه که خیلی موثر است.

۱. آیه ۵۸ سوره ذاریات: توجه به رازقیت خداوند
یک آیه در سوره ذاریات است که «إِنَّ اللَّهَ هُوَ الرَّزَّاقُ ذُو الْقُوَّةِ الْمَتِینُ»[1] و مجرب است. این دعا یک فرازی از قرآن است. این یک ذکر است برای توجه به رازقیت خداوند.

۲. آیه ۲ و ۳ سوره طلاق: روزی از جایی که فکرش را نمی‌کنید
 یک آیه هم در سوره مبارکه طلاق است: «وَمَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِبُ»[2] که این اولا یک وعده الهی است که اگر کسی متقی باشد خدا بی حساب از یک طریق محاسبه نشده به او روزی می‌دهد.

خدا رحمت کند حاج آقای سید هادی محدث را. ایشان به اصطلاح از مردان قرآنی کشور ما بود. در سن پیری خیلی شور جوانی نسبت به قرآن و تبلیغ قرآن داشت. مصاحبه‌ای شده بود در مجله رشد با پسر ایشان. ایشان می‌گفت من به پدرم گفتم که شما اصلا به فکر آینده نیستید. آخه یک چیزی ، یک پس اندازی داشته باشید. گفتند من یک عمری است با توکل به خدا زندگی کردم هیچ وقت هم درنمانده‌ام. با اینکه معلم بودند و درآمد بالایی نداشتند. ولی واقعیت این است که «وَمَنْ یَتَّقِ اللَّهَ یَجْعَلْ لَهُ مَخْرَجًا»[3] اگر کسی متقی باشد خدا راه خروجی برای او قرار می‌دهد. «وَ یَرْزُقْهُ مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِبُ»[4] از راهی که حساب نمی‌کند به او روزی می‌دهد.

یک کسی تجارت خانه‌اش است، محل کسبش هست، به امید آن‌جا است. اما این شخص اصلا «مِنْ حَیْثُ لَا یَحْتَسِب» از جایی که گمان نمی‌کند روزی داده می‌شود. در ادامه دارد که: «وَمَنْ یَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسْبُهُ»[5]  کسی به خدا توکل کند خدا برای او بس است. «إِنَّ اللَّهَ بَالِغُ أَمْرِهِ قَدْ جَعَلَ اللَّهُ لِکُلِّ شَیْءٍ قَدْرًا»[6] خداوند امر او را می‌رساند. یعنی به سرمنزلی که باید برسد، می‌رسد. خدا برای هر چیزی یک سرآمدی، تقدیری، اندازه‌ای قرار داده است.

۳. خواندن سوره واقعه
علاوه بر این تلاوت برخی از سوره‌ها هم توصیه شده است. مثلا خواندن سوره واقعه، در شب بخصوص. می‌گویند در هر شب کسی مداومت کند بر خواندن سوره واقعه وسعت رزق می‌آورد.

من دیدم که برخی از بزرگان این‌گونه عمل می‌کنند که در نافله عشاء که دو رکعت نشسته است گفته‌اند که مستحب است صد آیه قرآن بخوانید؛ بزرگان این سوره واقعه را در یک رکعت و سوره توحید را در یک رکعت دیگر می‌خوانند. 96 آیه سوره واقعه و 4 آیه سوره توحید مجموعا  می‌شود صد آیه.

[1] سوره ذاریات، آیه ۵۸.

[2] سوره طلاق، آیه ۲ و ۳.

[3] سوره طلاق، آیه ۲.

[4] سوره طلاق، آیه ۳.

[5] سوره طلاق، آیه ۳.

[6] سوره طلاق، آیه ۳.

download

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
طرح سپرده – تسهیلاتی نگین امید بانک سپه
بانک رفاه کارگران
تریبون کارگر آنلاین