پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00000:29 - 1402/07/08

قراردادهای سفید امضای کارگران تخلف است / وزارت کار موافق قرادادهای چند ماهه نیست

کارگر آنلاین | قراردادهای سفید امضاء با کارگران اعتباری ندارد و بازرسان کار این گونه تخلف‌ها را به مراجع دادرسی و بازپرسی دادگستری ارجاع می‌دهند.

به گزارش کارگر آنلاین ، احمدرضا پرنده، مدیرکل بازرسی کار، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضور در برنامه سلام خبرنگار به مناسبت روز ایمنی کار گفت: وزارت کار با توجه به ضرورت امنیت شغلی کارگران به هیچ وجه با قرادادهای یک ماهه، دو ماهه و چند ماهه موافق نیست و برای ساماندهی این موارد پیشنهاد قراردادهای دائم یا قرارداد چهار ساله داده است.

وی با اعلام اینکه اداره کل بازرسی کار حدود یک سال و نیم پیش با ابلاغ دستورالعملی به کارفرمایان کارگاه‌ها اعلام کرد گرفتن قراردادهای سفید امضاء از کارگران تخلف است، گفت: ارائه اینگونه قراردادها در هیئت‌های حل اختلاف فاقد اعتبار و ارزش قانونی است.

آقای پرنده تاکید براینکه بازرسان کار افراد متخصصی هستند که در هر زمان می‌توانند به کارگاه‌ها ورود، و وضعیت و شرایط آن کارگاه را بررسی کنند، گفت: ۸۱۰ بازرس کار در کشور فعالیت و سالیانه ۴۲۰ هزار بازرسی و موارد نقص ایمنی و شرایط حقوقی کارگران را به کارفرمایان اطلاع ابلاغ می‌کنند.

مدیرکل بازرسی کار با بیان اینکه اولویت بازرسی حفظ و صیانت از نیروی کار است، افزود: شاخص‌ترین نواقص کارگاهی در بخش ساختمان و بیشتر مربوط به پرتگاه‌های بدون حفاظ و چاله‌های آسانسوری است که حفاظ لازم را ندارند.

وی افزود: سال گذشته از ۹۰ هزار کارگاه پرخطر کشور بازدید شد و امسال نیز تلاش می‌شود در سه بخش معدن، صنعت و ساختمان حدود ۱۴۰ هزار کارگاه بازدید شوند تا موارد نقض ایمنی شناسایی و برطرف شود.
آقای پرنده افزود: اگر کارفرما درباره نقص ایمنی اقدام خاصی صورت ندهد، تخلف به مراجع دادرسی و بازپرسی‌های دادگستری‌های سراسر کشور ارجاع خواهد شد.

 

 

 

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
طرح افق بانک رفاه کارگران
تریبون کارگر آنلاین