پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00010:17 - 1402/11/12

آبخیزداری و احیای قنوات؛طرح ویژه دولت سیزدهم در بخش کشاورزی

کارگر آنلاین | طرح بزرگ آبخیز تا جالیز در سطح ۱۹ میلیون هکتار از اراضی و احیای بیش از ۱۰ هزار رشته قنات با هدف تامین آب کشاورزی پایدار با نقش‌آفرینی گروه‌های جهادی و مردم‌پایه و با همکاری وزارت جهاد کشاورزی، قرارگاه امام حسن مجتبی (ع) و سازمان بسیج سازندگی در دولت سیزدهم انجام می‌شود.

به گزارش کارگر آنلاین ، به نقل از روابط عمومی موسسه جهاد توسعه، عملیات اجرایی این طرح در هفته بسیج سال ۱۴۰۲ آغاز شده است و در این راستا، نشستی به منظور بررسی روند پیشرفت این طرح با حضور غلامرضا سلیمانی رییس سازمان بسیج مستضعفین، جمال‌الدین آبرومند دبیر قرارگاه امام‌ حسن‌مجتبی (ع)، عباسعلی نوبخت رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور، صفدر نیازی معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی، محمدهادی حاج‌محمد مدیرعامل موسسه جهاد توسعه و محمد زهرایی رییس سازمان بسیج سازندگی برگزار شد.

طرح ویژه دولت سیزدهم در بخش کشاورزی

در این نشست که فرماندهان سپاه‌‌ و رده‌های استانی بسیج سازندگی، سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل منابع طبیعی استان‌ها به صورت ویدئوکنفرانسی شرکت کردند، روند پیشرفت و مشکلات طرح مورد بررسی قرار گرفت و فرماندهان سپاه‌های استانی از اقدامات انجام شده و برنامه‌های آتی در حوزه آبخیزداری و آب کشاورزی گزارش دادند.

در این نشست، مدیرعامل موسسه جهاد توسعه با اشاره به این که اجرای "طرح آبخیز تا جالیز"  و احیای قنوات به این حجم در کشور بی‌سابقه بوده است، گفت: برای اجرای طرح نیاز است استان‌ها فعالیت و همکاری بیشتری داشته باشند.

محمدهادی حاج‌محمد با بیان این که برای مدیریت طرح سامانه‌ای پیش‌بینی شده است که در حال تدوین شد، افزود: مدیریت طرح و ارائه گزارش‌ها و بارگذاری مستندات در سامانه با همکاری استان‌ها، باعث تسریع در روند اجرایی پروژه‌ها می‌شود.

معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی نیز در این نشست، از تلاش‌های موسسه جهاد توسعه برای تامین اعتبارات طرح قدردانی کرد و گفت: این طرح یکی از بزرگترین طرح‌های آبخیزداری در کشور است که با همت بسیج و سپاه اجرا می‌شود.

صفدر نیازی شهرکی از فرماندهان سپاه‌های استانی خواست تا طرح را منوط به تامین اعتبار نکنند و با اعتماد به نفس، ایثار و فداکاری به اجرای طرح بپردازند.

رییس سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور نیز ضمن اشاره به اهمیت طرح آبخیزداری در کشور، طرح کاشت یک میلیارد درخت را جزو عملیات بیولوژیک آبخیزداری دانست و بر مشارکت بسیج در این طرح عظیم تاکید کرد.

عباسعلی نوبخت افزود: این طرح باعث افزایش سرسبزی و تنوع زیستی در مناطق خشک و نیمه خشک کشور می شود و به حفظ محیط زیست کمک می‌کند.

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
بانک رفاه کارگران
طرح افق بانک رفاه کارگران
تریبون کارگر آنلاین