چاپ00010:10 - 1399/08/22

در آذرماه چه اصلاحاتی اجرایی می‌شود؟

فرمول‌های همسان‌سازی برای بازنشستگان سخت و زیان‌آور چگونه تغییر می‌کند؟ / همسان‌سازی برای سایر گروه‌های مستمری‌بگیر ترمیم نمی‌شود

علی دهقان‌کیا می‌گوید: دولت به ما پولی بابت همسان‌سازی نمی‌دهد و حتی کمکی هم نمی‌کند. همسان‌سازی براساس پول خود بیمه شده‌ها اجرایی شده است؛ بنابراین کسانی که ده سال سابقه بیمه‌پردازی داشته‌اند باید براساس همان ده سال، از متناسب‌سازی بهره ببرد؛ کسی که ۲۵ سال یا ۳۵ کار کرده، متناسب با همین سابقه کارش، مشمول همسان‌سازی می‌شود. حالا این وسط، حساب بازنشستگان سخت و زیان‌آور که ده سال سابقه ارفاقی دارند، جداست.

کارگر آنلاین | بازنشستگان تامین اجتماعی به خصوص بازنشستگان سخت و زیان‌آور از همان مردادماه که همسان‌سازی یا متناسب‌سازی حقوق‌ها اجرایی شد، نسبت به فرمول‌های سازمان ابراز نارضایتی کردند؛ بازنشستگان سخت و زیان‌آور می‌گویند دریافتی ما بسیار پایین است و به نظر می‌رسد ده سال سابقه ارفاقی سخت و زیان‌آور که با توجه به ماهیت سخت کار، ارفاقی نیست و «استحقاقی» است، در فرمول‌ها لحاظ نشده است؛ سایر گروه‌های مستمری‌بگیر از جمله بازماندگان و از کار افتادگان نیز، از میزان افزایش همسان‌سازی رضایت ندارند.
 
در این میان، مطالبه‌گری گسترده بازنشستگان، منجر به برگزاری جلسات مجدد و وعده‌هایی مبنی بر تجدیدنظر در همسان‌سازی در آذرماه شد؛ بازنشستگان علیرغم نارضایتی فراوان، در انتظار آذرماه و مکانیسم تجدیدنظر هستند و امیدوارند با محاسبات مجدد، دریافتی آنها عادلانه افزایش یابد.
 
نگرانی بازنشستگان
 
نوزدهم آبان ماه، مصطفی سالاری (مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی) در نشست خبری خود در پاسخ به اینکه آیا سازمان برنامه‌ای برای ترمیم همسان‌سازی به خصوص برای بازنشستگان سخت و زیان‌آور دارد و آیا اعتبار لازم برای ترمیم همسان‌سازی فراهم شده و آیا در آذرماه این کار انجام می‌شود؟ گفت: جلساتی با کانون بازنشستگان کل کشور و استان‌ها برگزار کردیم. صورتجلسه هم کرده‌ایم که طرح متناسب‌سازی در آذرماه اجرا شود. ما آمادگی داریم تا هر فرمولی که مدنظر آن‌ها است را اجرا کنیم ولی این افراد به همان فرمول مرداد ماه رضایت دادند.
 
این اظهارات، تاحدودی موجب نگرانی بازنشستگان سخت و زیان‌آور شد. این بازنشستگان در تماس‌های مکرر خود پرسیدند آیا به راستی قرار نیست فرمول‌ها تغییر کند و همچنان همان فرمول‌های ناکارآمد مردادماه، بدون تغییر باقی می‌ماند؟!
 
اصلاحات در آذرماه اجرایی می‌شود
 
علی دهقان‌کیا (رئیس کانون کارگران بازنشسته تهران) که به نمایندگی از جانب بازنشستگان در جلسات متعدد با سازمان تامین اجتماعی شرکت داشته، در ارتباط با نگرانی‌های کارگران می‌گوید: قرار است تغییراتی در آذرماه ایجاد شود؛ این تغییرات براساس انتقادات بازنشستگان و خواسته‌های نمایندگان آنها در دستور کار قرار گرفته است؛ بازنشستگان منتظر تجدیدنظر و اصلاحات در آذرماه باشند. اصلاحات قرار است از اول آذرماه اجرایی شود.
 
اما این اصلاحات چیست؛ آیا دریافتی همه بازنشستگان زیاد می‌شود یا تغییرات فقط محدود به بازنشستگان سخت و زیان‌آور است؛ سایر خواسته‌ها و اقدامات انجام شده چیست؛ دهقان‌کیا در این رابطه می‌گوید: در مردادماه، متناسب‌سازی اجرایی شده ایراداتی داشت که قرار است این ایرادات در آذرماه مرتفع شود؛ یکی از این ایرادات این بود که افزایش متناسب‌سازی جزو حقوق قرار نگرفته بود و جداگانه آمده بود. ما با این تمایز مخالف بودیم و نمی‌خواستیم متناسب‌سازی جداگانه بیاید؛ خواسته ما این بود که متناسب‌سازی جزو حقوق پایه باشد تا سال بعد، افزایش سالانه به آن تعلق بگیرد. این خواسته محقق شده و قرار است آذر ماه عملیاتی شود. بحث بعدی، مربوط به بازنشستگان سخت و زیان‌آور است که محاسباتی که انجام داده بودند، مورد انتقاد بازنشستگان واقع شد.
 
محاسبات ترمیم همسان‌سازی برای بازنشستگانِ سخت و زیان‌آور
 
چرا بازنشستگان سخت و زیان آور به فرمول‌ها معترض بودند و حالا قرار است این فرمول‌ها چگونه اصلاح شود؛ رئیس کانون کارگران بازنشسته تهران در این رابطه می‌گوید: در مردادماه، برای ده سال ارفاقی، چهار درصد را محاسبه کرده بودند و به طور متوسط، سابقه این بازنشستگان حدود یک سال و نیم افزایش یافته بود. این محاسبات، مورد اعتراض بازنشستگان قرار گرفت که این اعتراض، منطقی هم بود. باید ۴ درصد سال‌های بیمه پردازی بازنشستگان محاسبه می‌شد نه ۴ درصدِ ده سال ارفاقی. اگر یک بازنشسته ۲۰ سال کار کرده، چهار درصد این ۲۰ سال باید محاسبه شود یا اگر ۲۵ سال کار کرده، چهار درصد ۲۵ سال باید محاسبه شود که این چهار درصد از سال ۹۲، ۸ درصد شد. حالا قرار شده همه اینها محاسبه شود و اصلاحات و تغییرات از اول آذرماه اجرایی شود.
 
دهقان‌کیا اضافه می‌کند: تفاوتی که در فرمول‌ها ایجاد شده، به این شکل است و کانون‌ها نسبت به این فرمول‌های جدید ابراز رضایت کرده‌اند. مدیرعامل هم منظورشان همین اصلاحات بوده است؛ نامه‌ای که اخیراً به معاون فنی و درآمد سازمان داده‌اند، نشان می‌دهد که مصوبه این تغییرات، هم در مدیریت سازمان و هم در هیات امنای سازمان مصوب شده و مدیرعامل هم دستور اجرای آن را از یکم آذرماه داده است.
 
تجدیدنظر شامل سایر گروه‌های مستمری‌بگیر نمی‌شود
 
حساب بازنشستگان سخت و زیان‌آور که ده سال سابقه ارفاقی دارند، جداست. این گروه از مستمری‌بگیران علاوه بر اینکه سالها (۲۰ یا ۲۵ سال) بیمه به سازمان پرداخته‌اند، چهار درصد هم اضافه بابت سختی کار به سازمان پرداخت کرده‌اند. این چهار درصد یا هشت درصد نیز باید محاسبه شود که  در مجموع چند سال می‌شود و به سابقه عادی آنها اضافه شود.
 
با این حساب، دریافتی بازنشستگان سخت و زیان‌آور از آذر ماه افزایش خواهد یافت اما آیا این تجدیدنظر شامل سایر گروه‌های مستمری‌بگیر هم خواهد شد؛ گروه‌هایی مانند از کارافتادگان و بازماندگان که از دریافتی خود رضایت کامل ندارند؛ دهقان‌کیا در این رابطه می‌گوید: افزایش همسان‌سازی برای همه گروه‌ها جزو حقوق پایه خواهد شد اما دریافتی سایر گروه‌ها ترمیم نمی‌شود. از آنجا که تامین اجتماعی صندوقی است که از دولت بودجه علیحده برای همسان‌سازی نمی‌گیرد و همه این فرمول‌ها براساس آورده‌های خود سازمان، اعمال و اجرایی می شود، امکان مالیِ تجدیدنظر در فرمول‌ها برای سایر بازنشستگان و مستمری بگیران وجود ندارد؛ در واقع سازمان اعتبار کافی ندارد تا مطالبات همه گروه‌ها را برآورده سازد.
 
وی اضافه می‌کند: دولت به ما پولی بابت همسان‌سازی نمی‌دهد و حتی کمکی هم نمی‌کند. همسان‌سازی براساس پول خود بیمه شده‌ها اجرایی شده است؛ بنابراین کسانی که ده سال سابقه بیمه پردازی داشته‌اند باید براساس همان ده سال، از متناسب‌سازی بهره ببرد؛ کسی که ۲۵ سال یا ۳۵ کار کرده، متناسب با همین سابقه کارش، مشمول همسان‌سازی می‌شود. حالا این وسط، حساب بازنشستگان سخت و زیان‌آور که ده سال سابقه ارفاقی دارند، جداست. این گروه از مستمری‌بگیران علاوه بر اینکه سالها (۲۰ یا ۲۵ سال) بیمه به سازمان پرداخته‌اند، چهار درصد هم اضافه بابت سختی کار به سازمان پرداخت کرده‌اند. این چهار درصد یا هشت درصد نیز باید محاسبه شود که در مجموع چند سال می‌شود و به سابقه عادی آنها اضافه شود.
 
دهقان‌کیا در پایان تاکید می‌کند: همه این اصلاحات –هم قرار گرفتن اضافات همسان‌سازی در حقوق مستمری‌بگیران و هم اصلاحات مربوط به بازنشستگان سخت و زیان‌آور-  مصوب و نهایی شده و انشالله از روز اول آذرماه اجرایی خواهد شد. بنابراین نباید بازنشستگان سخت و زیان‌آور نگران باشند. در آذر، همسان‌سازی جزو حقوق مستمری‌بگیران خواهد بود و دریافتی بازنشستگان سخت و زیان‌آور نیز افزایش خواهد یافت.
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بانک رفاه کارگران
آموزش کارگران