پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00011:21 - 1399/09/02

رویوران: آمریکا به‌آسانی از ابرقدرتی جهان دست نخواهد کشید

یک کارشناس مسائل منطقه گفت: آمریکا به‌عنوان یک نظام و ساختار با این مسئله مقابله می‌کند ترامپ یا بایدن فرقی ندارد بالاخره ساختار سیاسی آمریکا سعی می‌کند ابرقدرتی این کشور را در دنیا حفظ کند و خیلی از افراد احتمال می‌دهند بین آمریکا و چین جنگ رخ دهد. همه احتمالات باز است و آمریکا به‌آسانی از ابرقدرتی جهان دست نخواهد کشید.
کارگر آنلاین | حسین رویوران کارشناس مسائل منطقه اظهار کرد: در ارتباط با منطقه باید بگوییم که تصورم نوع نگاه دموکرات‌ها این است که بحث دو دولت را در فلسطین شاهد باشیم؛ با توجه به اینکه معامله قرن مطرح و دست اسرائیل باز شد همه مسائل و معادلات تغییر می‌کند.
 
وی با بیان اینکه ترامپ سفارت فلسطین در آمریکا را بست، افزود: با این روند یک معادله جدیدی پیش خواهد آمد که شبیه دوران ریاست‌جمهوری اوباما خواهد بود که آن گفتگو رژیم صهیونیستی با فلسطینی‌ها و مقدمه آن بازگشایی سفارت فلسطین در آمریکاست.
 
این کارشناس مسائل منطقه عنوان کرد: در ارتباط با منطقه باید بگوییم بایدن در خصوص ایران گفته است که به توافق هسته‌ای بازخواهد گشت الآن شرایط بسیار پیچیده‌ای به وجود آمده است و به عبارتی باید گفت که ترامپ بیش از 100 تحریم متناقض با توافق هسته‌ای گرفته است که اگر بایدن بخواهد به توافق هسته‌ای بازگردد از نگاه ایران این کافی نیست مگر اینکه آمریکا تمام قوانین متعارض با توافق را حذف کند.
 
وی اشاره کرد: برخی از کشورهای منطقه مانند عربستان، امارات و بحرین در پدیده ترامپیسم سرمایه‌گذاری کردند و قطعاً این کشورها دچار مشکل خواهند چون روی این پدیده و شخص ترامپ سرمایه‌گذاری کردند؛ شاید برقراری رابطه بین امارات و بحرین و سودان با اسرائیل هم بخشی از تلاش‌های ترامپ بوده است تا دولت آمریکا؛ به نظر من تمام این‌ها متأثر از این مسئله است.
 
*پیش‌بینی می‌شود که اولویت بایدن مقابله با چین باشد
 
رویوران با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود که اولویت بایدن مقابله با چین باشد، تشریح کرد: چین تهدیدی ابرقدرتی آمریکاست به همین علت به‌طور طبیعی تلاش خواهد کرد که اولویت خود را مقابله با چین قرار دهد. در حال حاضر قدرت آمریکا محدود شده است و به اندازه‌ای نیست که در چند جبهه مانند خاورمیانه و شرق حضور داشته باشد لذا ناگریز است در خاورمیانه حضور کمتری داشته باشد و اولویت خود را چین قرار دهد.
 
وی به قدرت اقتصادی چین اشاره و عنوان کرد: آمریکا دنبال این است که در ابعاد اقتصادی از رشد اقتصادی چین جلوگیری کند؛ تولید ناخالص داخلی آمریکا 21.5 تریلیارد دلار و تولید ناخالص داخلی چین 17 تریلیارد دلار است و در چنین شرایطی فاصله اندکی با هم دارند و بسیاری معتقدند که چین با رشد اقتصادی خود می‌تواند سالانه یک تریلیارد به اقتصادش اضافه کند به همین دلیل تلاش آمریکا این است که چین نتواند از آمریکا پیشی بگیرد.
 
این کارشناس مسائل منطقه ابراز کرد: راهکارهای آمریکا در آینده تعریف خواهد شد اما تا به امروز آمریکا سعی کرده است با فشارهای اقتصادی، تحریم‌ و حاشیه‌سازی در هنگ‌کنگ و تایوان مشکلاتی را ایجاد و از رشد چین جلوگیری کند.
 
*آسیا ثقل اقتصادی جهان است/ افول آمریکا در گرو شرایط سیاسی این کشور است
 
وی بیان کرد: برای افول آمریکا نمی‌توان زمان دقیقی مشخص کرد و این حدس و گمان‌ها در گرو شرایط است گاهی شرایط افول را تسریع می‌کند. الآن ژاپن، چین، کره و کشورهای شرق آسیا حرف‌هایی برای گفتن دارند و هند نیز به‌عنوان سومین اقتصاد بزرگ جهان است لذا آسیا دربرگیرنده چین، هند و ژاپن است که ثقل اقتصادی جهان به شمار می‌رود و این در مقابل غرب خیلی از معادلات را تغییر می‌دهد. دلیل تصور می‌کنم فرآیند افول آمریکا در گرو شرایط سیاسی این کشور باشد چون گاهی این شرایط روند را تسریع کرده و یا می‌تواند افول آمریکا را به تأخیر اندازد.
 
رویوران یادآور شد: آمریکا به‌عنوان یک نظام و ساختار با این مسئله مقابله می‌کند ترامپ یا بایدن فرقی ندارد بالاخره ساختار سیاسی آمریکا سعی می‌کند ابرقدرتی این کشور را در دنیا حفظ کند و خیلی از افراد احتمال می‌دهند بین آمریکا و چین جنگ رخ دهد. همه احتمالات باز است و آمریکا به‌آسانی از ابرقدرتی جهان دست نخواهد کشید.
منبع: سراج 24
لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
سامانه بتای بانک رفاه کارگران
بانک رفاه کارگران
بانک سپه