پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00008:11 - 1395/12/19

میزان سود سالانه سهام عدالت شما را متعجب میکند !

ارزش پرتفوی سهام عدالت در ابتدا 96هزار میلیارد تومان بوده که بر اساس برآوردهای جدید ارزش سهام هم اکنون حدود 50 هزار میلیارد تومان شده و ارزش آن کاهش یافته است.

به گزارش کارگرآنلاین، رئیس‌کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه ارزش پرتفوی (سبد سهام) سهام عدالت حدود ۴۶ هزار میلیارد تومان کاهش یافته است، گفت: سالانه حدود ۳۲ هزار تومان از محل سود سهام عدالت به هر فرد تعلق می‌گیرد

 محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به اینکه موضوع سهام عدالت یکی از موضوعات مهم و اساسی اقتصاد ایران است، گفت: از سال 85 واگذاری سهام عدالت در دستورکار مسئولان قرار گرفت و بازه زمانی ده ساله برای سهام در نظر گرفته شد، که هم اکنون یک دارایی رها شده در اقتصاد ایران است.
نماینده مردم کرمان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه سهام عدالت از نگاه مردم برگه بی‌خاصیتی است که حق مالکیت و میزان سود آن مشخص نیست، افزود: شخصی که سهامدار یک شرکت می‌شود می‌تواند برای انتخاب مدیرعامل رای دهد، در حالی که مردم در تصمیم سازی مدیریتی سهام عدالت مشارکت ندارند.
وی با بیان اینکه سهام حدود 60 شرکت بزرگ به نام سهام عدالت به مردم واگذار شد، یادآور شد: ارزش پرتفوی سهام عدالت در ابتدا 96هزار میلیارد تومان بوده که بر اساس برآوردهای جدید ارزش سهام هم اکنون حدود 50 هزار میلیارد تومان شده و ارزش آن کاهش یافته است.
پورابراهیمی با اشاره به خروج 7 شرکت پالایشگاهی از سبد سهام عدالت، افزود: دولت با خروج این 7 شرکت ارزش سهام عدالت را کاهش داد، که این 7 شرکت سودآورترین شرکت‌های بورسی بود و به جای آنها 2 شرکت غیر بورسی را ارائه کرد.
وی ادامه داد: دولت گوشت لخم سهام عدالت را جدا کرده و مشخص نیست که آیا استخوانی برای آن باقی می‌گذارد یا خیر؟
پورابراهیمی با بیان اینکه دولت از روز گذشته سامانه سهام عدالت را راه اندازی کرد، اظهار کرد: مردم با مراجعه به این سامانه وضعیت سهام و صورتحساب خود را مشاهده می‌کنند، در واقع بعد از 10 سال مردم هنوز به مالکیت نرسیده و به صورتحساب می‌رسند، که از بیخ و بن دچار مشکل اساسی است.
پورابراهیمی با بیان اینکه دولت اظهار کرده که قصد پرداخت سود سهام عدالت به مردم از سال آینده را دارد، گفت: این هیاهویی که دولت ایجاد کرده به جز ایجاد مطالبات مردمی که اثر منفی آن برای خود دولت است، هیچ ثمری نخواهد داشت.
پورابراهیمی با بیان اینکه بر اساس برآوردها متوسط کل سود سهام عدالت در سال آینده حدود 3 هزار و 600 میلیارد تومان است، ادامه داد: با توجه به اینکه 55 درصد سود متعلق به دولت و 45 درصد متعلق به مردم است، حدود هزار و 980 میلیارد تومان سود به دولت و هزار و 620 میلیارد تومان به مردم می‌رسد.
وی یادآور شد: اگر هزار و 620 میلیارد تومان بین حدود 50 میلیون دارنده سهام عدالت توزیع شود، سالانه حدود 32‌هزار تومان به هر نفر و ماهانه حدود 2 هزار و 700 تومان به هر فرد تعلق می‌گیرد.نماینده مردم کرمان و راور در مجلس دهم، با بیان اینکه هزینه مردم برای دریافت صورتحساب بسیار بیشتر از سودی است که دولت از سهام به آنها می‌دهد، افزود: ایجاد مطالبه مردمی برای پرداخت سود 500هزار تومانی از سال آینده به هیچ وجه صحیح نبود و اگر دولت با مجلس درباره پرداخت سود سهام عدالت مشورت می‌کرد، اتفاقات کنونی رقم نمی‌خورد.
پورابراهیمی به خانه ملت گفت: پرداخت سود 2هزار و 700 تومانی سهام عدالت زیبنده نظام و دولت جمهوری اسلامی ایران نیست و مطالبه مردم تعیین تکلیف سریع مافیای سهام عدالت می‌باشد، که در حلقه واسطه مردم و دولت است.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ، با بیان اینکه مردم با سهم سود ماهیانه خود ماهانه می‌توانند دو قرص نان خریداری کنند، تصریح کرد:پرداخت سود حدود 32 هزار تومانی سالانه و 2 هزار و 700 تومانی پس از ده سال شاهکار دولت در سهام عدالت است و این کار حتما باید با مشورت مجلس انجام می‌شد، لذا افزایش مطالبات مردم سبب آثار منفی اجتماعی در تصمیم گیری‌های اقتصادی دولت می‌شود، البته ظاهرا دولت با رویکردی غیرکارشناسی به این کار مبادرت ورزیده است./تسنیم

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بانک رفاه کارگران