15:37 - 1396/01/15
در مناظره اقتصادی مطرح شد

منتقد دولت: بیکاری بیشتر شده ولی متاسفانه رئیس جمهور می‌گوید شرمنده نیستیم/ اقتصاددان موافق دولت: شخصیت‌های دینی نباید درباره اقتصاد نظر بدهند

منتقد دولت: بیکاری بیشتر شده ولی متاسفانه رئیس جمهور می‌گوید شرمنده نیستیم/ اقتصاددان موافق دولت: شخصیت‌های دینی نباید درباره اقتصاد نظر بدهند

متاسفانه رئیس جمهور به رغم نرخ بیکاری ۱۲ درصد و با وجود اینکه همه ساله حدود یک میلیون تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به جمعیت جویای کار اضافه می شود جمله ای را بیان کردند مبنی براینکه "شرمنده نیستیم".

به گزارش کارگرآنلاین، محمد کهندل در برنامه مناظره تلویزیونی در ارزیابی خود از عملکرد اقتصادی دولت با اشاره به اینکه در 29 بهمن سال 92 سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغ شده است، افزود: در مقدمه این سیاست ها الگوی اقتصادی بومی و علمی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی به عنوان تعریف از اقتصاد مقاومتی ارائه شد و اقتصاد متکی به دانش و فناوری ، عدالت بنیان، درون زا، برون گرا و پیشرو از دیگر مشخصات اقتصاد مقاومتی در این سیاست های ابلاغی است.

وی گفت: توقع این بود که دولت بر اساس این تعریف و با توجه به موضوع الگوی توسعه اسلامی و ایرانی برنامه ریزی هایی را تدوین کند تا عملکرد دولت درباره تولید ملی و اشتغال پاسخگو باشد.

کهندل ادامه داد: متاسفانه رئیس جمهور به رغم نرخ بیکاری 12 درصد و با وجود اینکه همه ساله حدود یک میلیون تا یک میلیون و 200 هزار نفر به جمعیت جویای کار اضافه می شود جمله ای را بیان کردند مبنی براینکه شرمنده نیستیم.

این اقتصاددان با اشاره به اینکه اکنون کارنامه مثبتی را از اقتصاد شاهد نیستیم ، گفت: دولت حتی اعتقادی به ارائه برنامه ششم توسعه به مجلس شورای اسلامی نداشت.

وی افزود: موضوع علم اقتصاد در کشور ایران اسلامی با کشورهای دیگری فرق می کند.

کهندل با اشاره به اینکه سهم دولت در اقتصاد، زیاد است، گفت: بودجه سال 95 ، سیصد هزار میلیارد تومان بود و میزان اعطای تسهیلاتی که کل بانک ها پرداخت کردند، 500 هزار میلیارد بود و بخش زیادی از بانک ها دولتی هستند.

وی با اشاره به اینکه امکانات اقتصادی دولت و کشور زیاد بود، افزود: دولت باید برنامه ریزی و شرایطی را فراهم کند که مردم در جایی که نیاز به سرمایه گذاری دارد سرمایه گذاری کنند اما این اتفاق نیفتاده است.

کهندل اضافه کرد: در شرایط فعلی از منابع به درستی استفاده نشده ، بهره وری کاهش یافته و نقدینگی به سمت تولید نرفته است.

وی گفت: شاخص های سه سال اخیر بهتر نشده و قاچاق کالا وضع بهتری پیدا نکرده است و آمارها در این زمینه مثبت نیست.

کهندل گفت: فقیه ما عنوان می کند چیزی که اکنون (در بانک‌ها) وجود دارد خلاف شرع است و سیاست اقتصادی را بیان نمی کند.

وی افزود: مسایل بانکی ما هم ناکار آمد است و هم مشکلات شرعی دارد و نقدینگی به بخش واقعی اقتصاد هدایت نمی شود.

اقتصاددان موافق دولت روحانی: شخصیت‌های دینی نباید درباره اقتصاد نظر بدهند

مرتضی عزتی اقتصاددان به عنوان موافق دولت در برنامه مناظره با اشاره به اینکه سیاست های اقتصادی در مدت یک سال یا 2 سال جواب نمی دهد، گفت: باید برنامه ریزی بلند مدت داشته باشیم .

وی ادامه داد: باید مبنای سیاست گذاری خود را علم اقتصاد بگذاریم علمی که در همه دنیا آزمایش شده و جواب داده است و اگر غیر از این مسیر را طی کنیم مانند سال های گذشته رشد اقتصادی پائینی خواهیم داشت.

عزتی افزود: این وضع حاصل سیاست های اقتصادی نادرست کشور است اما بخشی از سیاست ها در اقتصاد کشور در اختیار دولت و بخشی در اختیار مجلس از طریق قانون گذاری و بخشی از سیاست های کلان و کلی اقتصاد کشور را مجمع تشخیص مصلحت نظام تنظیم و رهبری ابلاغ می کنند، بخشی دیگر از اقتصاد هم در دست نهاد های عمومی غیر دولتی و غیر خصوصی است و بخشی هم در اختیار نیروها و بخش های دیگر اقتصادی است و دولت هم سهمی در اقتصاد دارد.

وی تاکید کرد : علم اقتصاد تنها راه سیاست گذاری درست اقتصادی است.

عزتی گفت: بسیاری از کسانی که مدعی دانش اقتصادی در ایران و منتقد علم اقتصاد هستند مکتب اقتصادی و علم اقتصاد را با هم قاطی می کند در حالی که این دو کاملاً ساختار متفاوتی دارند.

این اقتصاددان با اشاره به اینکه علم، ثابت و یکسان است و این گونه نیست که مخصوص کسی باشد، افزود: برخی ها فکر می کنند با شعار و سیاست زدگی می توانند اقتصاد را اداره کنند اما 40 سال است که نتوانستیم با این طرز تفکر ، موفق شویم.

عزتی اضافه کرد: علم سیتزی را در کشور رواج می دهیم در حالی که علم اقتصاد مبنا و پایه پیشرفت همه کشورهای دنیاست.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه دولت در حداکثر قدرت در وضعیت تعریف شده جمهوری اسلامی ایران حدود 7 تا 8 درصد در نرخ رشد اقتصادی می تواند مؤثر باشد، گفت: در مقاطعی از جمله پس از سال 1376 که علم اقتصاد، مبنا بود رشد اقتصاد به بیش از 8 درصد رسید و روند رو به رشد ادامه داشت و تورم کاهش یافت اما در دوره های دیگری که سیاست های اقتصادی، کمتر بر مبنای علم اقتصاد بود اقتصاد افت کرد و تورم افزایش یافت.

وی افزود: در 4 سال اخیر هم این گونه بود و تورم از 35 درصد به 8 درصد کاهش و رشد اقتصادی از منفی 6 درصد به مثبت 7 درصد افزایش یافت.

عزتی با اشاره به اینکه فشار تحریم به قدری برای دولت مشکل ایجاد کرد که اقتصاد در حال فلج شدن بود، گفت: اقتصاد در جهان، رشد منفی 6 درصد را به ندرت می تواند تحمل کند و این رشد منفی و تورم 35 درصدی، مردم را بدبخت می کند و به همین علت شاخص فلاکت در دولت قبل در اوج خود بود اما دولت فعلی این تحریم ها را برداشت .

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اینکه فلان شخصیت دینی درباره اقتصاد نظر می دهد یکی از مشکلات اقتصادی ماست و نباید سیاست اقتصادی را دیکته کند.

وی افزود: شخصیت دینی باید درباره دین نظر دهد همان گونه که یک پزشک هم باید در زمینه پزشکی اظهار نظر کند و همان گونه که یک معلم اقتصاد نباید فتوای شرعی دهد.
منبع: تسنیم

https://kargaronline.ir/news-details/62175/ telegram facenama cloob hammihan
مرتبط ها
نظرات کاربران
حداکثر تعداد کاراکتر نظر 200 ميياشد .
نظراتی که حاوی توهین یا افترا به اشخاص ،قومیت ها ،عقاید دیگران باشد و یا با قوانین کشور وآموزه های دینی مغایرت داشته باشد منتشر نخواهد شد - لطفاً نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
کلیه حقوق محفوظ میباشد