پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00016:13 - 1397/03/28

تصمیم ضدایرانی اوپک را وتو می کنیم

ایران تهدید کرد

ایران اعلام کرد، ونزوئلا و عراق به‌همراه ایران مانع از تصویب پیشنهاد افزایش تولید نفت در نشست این هفته اوپک و متحدانش در وین خواهند شد. عربستان و روسیه از پیشنهاد افزایش تولید پشتیبانی می‌کنند.

به گزارش کارگرآنلاین، حسین کاظم‌پور اردبیلی، نماینده ایران در اوپک در سخنانی گفت: «3 عضو مؤسس اوپک قصد دارند این طرح را متوقف کنند... اگر عربستان و روسیه می‌خواهند تولید خود را افزایش دهند، این مستلزم اجماع است. اگر این دو کشور بخواهند به‌تنهایی اقدام کنند، این به‌معنای نقض توافق کاهش تولید خواهد بود».

اظهارات نماینده ایران نشان می‌دهد که اعضای اوپک نشست پرتنشی را در مورد پیشنهاد پایان دادن به توافق کاهش تولید خواهند داشت. 24 کشور عضو توافق کاهش تولید موفق شده‌اند به هدف خود یعنی برقراری توازن در بازار و افزایش قیمت‌ها دست یابند و 2 تولید کننده بزرگ این توافق اکنون قصد تعدیل توافق را دارند. اما در حالی که عربستان و روسیه کمتر از ظرفیت خود نفت تولید می‌کنند، بسیاری از کشورهای عضو اوپک از جمله ایران و ونزوئلا حتی در صورت افزایش سهمیه تولید ممکن است نتوانند تولید خود را افزایش دهند.

الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه گفته، اوپک و متحدانش ممکن است افزایش تولید روزانه 1.5 میلیون بشکه‌ای را مد نظر قرار دهند. این میزان افزایش تولید برای کاهش عرضه ونزوئلا و ایران که از سوی آژانس بین المللی انرژی پیش‌بینی شده کافی خواهد بود. منابع آگاه گفتند، عربستان در حال بحث در مورد سناریوهای مختلف است که تولید نفت را بین 500 هزار تا یک میلیون بشکه در روز افزایش خواهد داد.

کاظم‌پور اردبیلی گفت: «ما به برادرانمان در اوپک و روسیه می‌گوییم که نیازی نیست ما ترامپ را که دو عضو مؤسس اوپک و همچنین روسیه را تحت تحریم قرار داده راضی کنیم ... ما کشورهای دارای حاکمیتی هستیم که مسئولیت‌ها و ارزش‌های خودمان را داریم. همه جهان باید در مقابل این رفتارهای متکبرانه بایستد و خواهد ایستاد».

به‌گفته نماینده ایران، هیچ تغییری در عوامل بنیادین بازار نفت رخ نداده، اما اداره اطلاعات انرژی دولت آمریکا و آژانس بین المللی انرژی اصرار دارند که وضعیت را به‌گونه‌ای دیگر القا کنند. کاظم‌پور اردبیلی افزود: «عرضه به‌اندازه کافی در بازار وجود دارد و اوپک باید تا پایان سال به تصمیم خود پایبند بماند...من اطمینان دارم که بسیاری دیگر از اعضای اوپک هم همین احساس را دارند و این‌گونه عمل می‌کنند».

منبع: تسنیم

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
سامانه بتای بانک رفاه کارگران
بانک رفاه کارگران