پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00022:57 - 1397/10/30

علی خدایی مطرح کرد:

دستمزد کارگران تکافوی ۲۵ درصد مخارج زندگی را می‌دهد

عضو کارگری شورای عالی کار گفت: شاهد سقوط دستمزد در برابر هزینه هستیم؛ بطوری که در حال حاضر ضریب پوشش دستمزد در برابر هزینه‌های زندگی به حدود ۲۵ درصد رسیده و شرایط حتی از سال ۹۱ نیز بدتر است.

به گزارش کارگر آنلاین ، علی خدایی (نماینده کارگران در شورای عالی کار) در برنامه «بدون خط خوردگی» با حضور علی اصغر آهنی‌ها که از شبکه رادیو گفتگو پخش شد، با بیان اینکه در سال‌های گذشته روند رو به رشدی در زمینه دستمزد کارگری اما با سرعت اندک، قابل مشاهده بود، گفت: در سال ۹۱ ضریب پوشش دستمزد در مقابل هزینه‌های زندگی در حدود ۳۷ درصد بود اما در سال ۹۶ به حدود ۵۰ درصد رسیده بود یعنی دستمزد کارگران می‌توانست ۵۰ درصد از هزینه‌های زندگی را پوشش دهد.

وی اضافه کرد: با اتفاقاتی که امسال در حوزه اقتصاد افتاد، شاهد سقوط دستمزد در برابر هزینه بودیم به طوری که در حال حاضر ضریب پوشش دستمزد در برابر هزینه‌های زندگی به حدود ۲۵ درصد رسیده است و شرایط حتی از سال ۹۱ نیز بدتر است.

عضو کارگری شورای عالی کار عنوان کرد: با توجه به اتفاقاتی که در این سال رخ داده است، از مرداد ماه درخواست تشکیل جلسات فوری و بازنگری در دستمزد کارگرها را داریم اما با توجه به تغییراتی که در وزارت کار ایجاد شد، عملا تشکیل جلسات با موانع متعدد روبرو شد و موفق نشدیم این فاصله را در حین سال جبران کنیم.

وی افزود: در حال حاضر در آستانه مذاکرات حقوق سال آینده هستیم و از طرفی درخواست ما برای تغییر و افزایش حقوق سال جاری نیز پا بر جا است.

خدایی با اشاره به جلسه روز یکشنبه شورای عالی کار، اظهار کرد: در این نشست به موضوع حق مسکن کارگرها پرداختیم که متاسفانه به نتیجه نرسیدیم.

در ادامه علی اصغر آهنی‌ها با بیان اینکه طی چند سال گذشته همراهی مناسبی بین کارگر و کارفرما و همچنین دولت ایجاد شده بود، گفت: تلاش کارفرمایان این بود که بیشتر از میزان تورم، افزایش حقوق کارگری باشد تا به کار هم لطمه نخورد و کارگران نیز زندگی بهتری داشته باشند.

وی اشاره کرد: از تابستان امسال، شدت افزایش نرخ ارز و نوسانات آن به حدی افسارگسیخته شد که هم کارگر و هم کارفرما دچار آسیب شدند. البته کارفرماهایی که در بخش نفت و گاز و پتروشیمی و یا منابع طبیعی که صنایع معدنی هستند، دچار مشکل زیادی نشدند و حتی بعضی از آنها منتفع شدند اما صنایع کوچک، متوسط و خرد آسیب‌های خیلی زیادی دیدند و به مشکلات زیادی خوردند.

عضو هیأت مدیره کانون عالی کارفرمایی با بیان اینکه دستمزدهای کارگری به صورت سالانه مشخص می‌شوند، تصریح کرد: نمی‌توان هر سه یا شش ماه یک بار برای افزایش حقوق کارگران تشکیل جلسه داد. آنچه باید انجام شود، اصلاح قوانین کار است و باید به صورت ریشه‌ای مشکلات حل شود.

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
سامانه بتای بانک رفاه کارگران
بانک رفاه کارگران
بانک سپه