اخبار اقتصادی
چاپ00006:45 - 1400/05/20

سعید محمد وزیر احتمالی راه و شهرسازی کیست؟ + بیوگرافی

احتمال‌ترین ترکیب کابینه که توسط خبر فوری منتشر شد که نام سعید محمد به عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی در آن به چشم می خورد. زندگینامه، سوابق اجرایی و افتخارات وی مورد توجه کاربران فضای مجازی قرار گرفته است.

سعید محمد، متولد ۱۱ اسفندماه سال ۱۳۴۷، نظامی ایرانی است که به‌عنوان مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران فعالیت دارد و فرمانده پیشین قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء بوده‌است که، به گفته معاون سیاسی سپاه، او را به دلیل تخلف از این سمت منفک کرده‌اند. محمد پیش‌تر مدیرعامل گروه ایرانیان اطلس (وابسته به بنیاد تعاون سپاه) بود، همچنین در فاصله سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۳ مدیرعاملی سپاسد (از زیرمجموعه‌های قرارگاه خاتم) را برعهده داشت.

سعید محمد در سال ۱۳۴۷ در تهران به دنیا آمد و دوران کودکی و نوجوانی را در این شهر سپری کرد. سال ۱۳۶۶ در سن ۱۹ سالگی به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد. سعید محمد در رشته مهندسی عمران تحصیل کرده و در سال ۱۳۸۸ با درجه دکترای مهندسی در این رشته با گرایش راه و ترابری از دانشگاه تربیت مدرس دانش‌آموخته شده‌است. وی از سال ۱۳۷۵ عضو سازمان نظام مهندسی استان تهران، از سال ۱۳۸۸ عضو انجمن تونل ایران و از سال ۱۳۸۹ تاکنون عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین است. فعالیت محمد در سپاه پاسداران تنها به بخش‌های مدیریتی و اجرایی، در شرکت‌های زیرمجموعه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء و دوره کوتاهی نیز در بنیاد تعاون سپاه، خلاصه می‌شود. او از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۳ مدیرعامل گروه سپاسد (وابسته به قرارگاه خاتم) بود و از سال ۱۳۹۷ تا اسفند ۱۳۹۹ فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء بود و دارای درجه نظامی سرتیپ‌دوم پاسدار است.

سوابق

محمد حکم فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء را از فرمانده وقت سپاه پاسداران، محمدعلی جعفری دریافت می‌کند، سعید محمد نخستین فرد از نسل دوم سپاه پاسداران است که در ۱۵ مهر ۱۳۹۷ به عنوان فرمانده ارشد قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء سپاه منصوب شد.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء مدیرعامل سپاسد (وابسته به قرارگاه خاتم) مدیرعامل گروه ایرانیان اطلس (وابسته به بنیاد تعاون سپاه) رئیس هیئت مدیره انجمن مدیریت پروژه ایران جوایز

سعید محمد در سال ۱۳۹۳ تندیس برنز جایزهٔ بین‌المللی پروژهٔ برتر در سطح مگاپروژه را از «انجمن بین‌المللی مدیریت پروژه» (IPMA) کسب کرد و در سال ۱۳۹۲ تندیس بلورین جایزهٔ ملی پروژهٔ برتر در سطح مگاپروژه را از «انجمن ملی مدیریت پروژه ایران» دریافت کرد.

آثار

آثار او در تألیف و ترجمه چند جلد کتاب در حوزه‌های عمرانی خلاصه می‌شود که شامل مشارکت در تألیف کتاب‌های تأثیر الیاف فولادی در کنترل ترک‌های کششی بتن، مدیریت طرح‌های عمرانی، طراحی و اجرای روسازی بلوکی بتنی، انتخاب، طراحی و اجرای خط با دال بتنی در خطوط قطار شهری و بهسازی خاک با نگرشی ویژه به سدهای خاکی هستند؛ همچنین می‌توان به همکاری وی در ترجمهٔ ۲ جلد کتاب زمین‌شناسی مهندسی در کارست و کاربرد بتن غلطکی نیز اشاره کرد.

این سوابق پژوهشی در حالی عنوان شده که نامش به عنوان نویسنده در کتاب تأثیر الیاف فولادی در کنترل ترک‌های کششی بتن و مدیریت طرح‌های عمرانی ذکر نشده‌است، کتاب نخست به نویسندگی شخصی به‌نام «ابوالفضل حسنی» بوده و کتاب دوم نیز بدون ذکر نام نویسنده و توسط روابط عمومی قرارگاه خاتم‌الانبیاء منتشر شده‌است. در سایر کتاب‌های منتشر شده به نام محمد نیز نام او تنها در کنار نام نویسنده یا مترجم اصلی کتاب ذکر شده‌است.

وزارت راه و شهرسازی

سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، طی حکمی سعید را به عنوان وزیر راه و شهرسازی به مجلس پیشنهاد داد.

 

منبع: ایمنا
لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید