اخبار اقتصادی
چاپ00012:00 - 1400/10/25

درمانی عالی و فوری برای کیست مویی با زردچوبه

کارگر آنلاین/سینوس پیلونیدال ، یک حفره یا سوراخ کوچک در پوست است که ممکن است با مایع یا چرک پر شود و باعث ایجاد کیست یا آبسه گردد، این کیست مویی در قسمت بالای باسن ایجاد می شود و حاوی مو، کثیفی و مواد زائد است.

یک کیست پیلونیدال، یک برآمدگی غیرطبیعی در پوست است که معمولا حاوی مو و پوست می باشد ؛ کیست پیلونیدال تقریبا همیشه در نزدیکی پایین کمر و بالای شکاف باسن قرار دارد.پیلونیدال معمولا زمانی رخ می دهد که مو پوست را سوراخ کرده و سپس در آن فرو می رود اگر یک کیست پیلونیدال عفونی شود، آبسه حاصل شده اغلب بسیار دردناک است.کیست می تواند از طریق یک برش کوچک تخلیه یا با جراحی برداشته شود ؛ کیست های پیلونیدال اغلب در مردان جوان رخ می دهد و این مشکل تمایل به تکرار دارد و افرادی که زیاد می نشینند، مانند راننده کامیون، در معرض خطر ابتلا به کیست پیلونیدال هستند.
علائم کیست مویی یا کیست پیلونیدال

کیست پیلونیدال
از علت تا درمان کیست پیلونیدال

هنگامی که کیست مویی عفونی شود، یک کیست پیلونیدال به یک توده متورم (آبسه) تبدیل می شود ، علائم و نشانه های کیست پلونیدال عفونی عبارتند از:

 •     درد
 •     قرمزی پوست
 •     ریختن چرک یا خون از یک سوراخ در پوست
 •     بوی نامطبوع از چرک

چه زمانی برای کیست مویی باید به پزشک مراجعه کرد

علل کیست پیلونیدال
کیست پیلونیدال چه عللی دارد

 •     اگر متوجه علائم یا نشانه های کیست پیلونیدال شدید، به پزشک خود مراجعه نمایید او می تواند وضعیت را با بررسی ضایعه تشخیص دهد. علائم و نشانه های دیگر شامل درد و ناراحتی در هنگام نشستن یا ایستادن، پوست ملتهب شده، ترشحات چرکی یا خونی از یک سوراخ در پوست و بوی بد از آن است.
 •     اگر عفونت شدید باشد، علائمی چون تب، ناراحتی یا حالت تهوع نیز وجود دارد این نوع عفونت پوستی در مردان بیشتر از زنان است.
 •     این خطر در افراد چاق و افرادی که دارای موهای بیش زیاد و موهای بدنی ضخیم و یا درشت هستند، بالاتر است.
 •     شیوه زندگی غیر فعال یا شاغلی که نیاز به نشستن طولانی مدت دارد نیز این خطر را افزایش می دهد.
 •     موارد خفیف کیست های پیلونیدال به طور طبیعی حل می شود و نیاز به درمان کمتری دارند با این حال، در بعضی موارد، درمانی طولانی مدت و همچنین جراحی ممکن است برای کاهش اندازه کیست ها و جلوگیری از عفونت مورد نیاز باشد.

دلایل ابتلا به کیست مویی

علت دقیق کیست های پلونیدال مشخص نیست اما بیشتر کیست های پلونیدال به نظر می رسد ناشی از موهای سست باشد که به پوست نفوذ می کنند. اصطکاک و فشار - مالیده شدن پوست با پوست، لباس های تنگ، دوچرخه سواری، مدت زمان طولانی نشستن و یا عوامل مشابه - مو را به سمت پوست خم می کند ؛ برای پاسخ به مو به عنوان یک جسم خارجی، بدن در اطراف مو کیست ایجاد می کند. این توضیحی است برای موارد نادری از کیست های پیلونیدال که در قسمت های بدن رخ می دهد، به غیر از انتهای ستون فقرات برای مثال، آرایشگران، گربه ها و گوسفندان پشمی، کیست های پلونیدال را در پوست بین انگشتانشان دارند.

علت ابتلا به کیست مویی
علت ابتلا به کیست مویی چیست

1.عوامل خطرناک :

عوامل خاصی می توانند باعث ایجاد حساسیت بیشتر به ایجاد کیست های پیلونیدال مانند:

2.جنسیت مرد

سنین جوانتر (کیست های پلونیدیل در افراد در دهه 20 سالگی شایع تر هستند)

3.چاقی

عوامل ایجاد کیست پیلونیدال
چاقی یکی از عوامل ایجاد کیست پیلونیدال

4.شیوه زندگی غیر فعال

5.نیاز به نشستن طولانی مدت

6.موهای خیلی زیاد بدن

7.موهای سفت و محکم

عوارض جانبی:

اگر یک کیست پلونیدال درمان نشود، ممکن است خطر ابتلا به سرطان پوستی به نام کارسینوم سلول سنگفرشی را افزایش دهد.
راههای جلوگیری از بروز کیست مویی

پیشگیری از کیست پیلونیدال
روش های پیشگیری از کیست پیلونیدال

برای کمک به جلوگیری از کیست های پلونیدال، سعی کنید:

 •     منطقه را تمیز نگه دارید.
 •     در صورت نیاز وزنتان را کم کنید
 •     از نشستن طولانی مدت خودداری کنید.
 •     اگر قبلا کیست های پیلونیدال داشته اید، ممکن است بخواهید آن محل را اصلاح و شیو کنید یا از محصولات پاک کننده مو برای کاهش خطر ابتلا استفاده کنید.

درمان خانگی و گیاهی پیلونیدال یا کیست مویی
1. کمپرس گرم درمان خانگی برای کیست پیلونیدال

درمان کیست مویی
درمان کیست مویی یا پیلونیدال با کمپرس گرم

یک پارچه را در آب داغ قرار دهید و سپس آب اضافیش را بگیرید.پارچه های گرم را در منطقه آسیب دیده برای چند دقیقه نگه دارید.این کار را 3 یا 4 بار در روز تا زمانی که مایع شروع به تخلیه کند، تکرار کنید.به طور متناوب، می توانید حمام کنید و روی محل مورد نظر به مدت چند دقیقه آب گرم بریزید.
2. درمان کیست مویی با روغن درخت چای

روغن درخت چای را با آب به نسبت 1:10 رقیق کنید. آن را روی منطقه آسیب دیده بزنید و اجازه دهید 10 دقیقه بماند. منطقه را با آب ولرم بشویید و کاملا خشک کنید. از این درمان 2 تا 3 بار در روز استفاده کنید.
3. سرکه سیب درمانی برای کیست پیلونیدال
درمان کیست پیلونیدال با سرکه سیب

2 یا 3 قاشق چای خوری سیب سرکه سیب در ½ فنجان آب گرم مخلوط کنید. تکه پنبه ای را در این محلول قرار دهید و آنرا به مدت 1 دقیقه در محل آسیب دیده قرار دهید. این درمان 3 یا 4 بار در روز برای چند روز تکرار کنید.می توانید 1 قاشق چای خوری سرکه سیب را در یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و آن را دو بار در روز برای تسریع بهبودی بنوشید.
4. نمک اپسوم درمان خانگی برای کیست مویی

1 قاشق غذا خوری نمک اپسوم را به 1 تا 2 فنجان آب گرم اضافه کنید. کاملا مخلوط کنید تا گرانول نمک به طور کامل حل شود. یک تکه پنبه را در این محلول خیس کنید و آنرا 20 تا 30 دقیقه روی منطقه آسیب دیده قرار دهید. این کار را یک بار در روز برای چند روز تکرار کنید.همچنین شما می توانید یک حمام داغ در وان آب گرم مخلوط با نمک اپسوم نیز بگیرید. برای هر 6 اینچ آب، 1 فنجان نمک استفاده کنید.
5. درمان کیست پیلونیدال با روغن کرچک

یک تکه پنبه را در روغن کرچک گرم خیس کنید و آن را روی منطقه آسیب دیده قرار دهید و پنبه را با یک باند ببندید.2 یا 3 بار در روز استفاده کنید، یک تکه پنبه تازه خیس شده و باند نو و تمیز.این درمان ها را انجام دهید و دنبال کنید تا کیست ناپدید می شود.
6. سیر یک درمان موثر برای کیست مویی

کیست مویی
درمان کیست مویی با سیر

یک سیر را با پشت چاقو له کنید و آن را روی محل آسیب دیده قرار دهید. آن را با یک باند گاز استریل بپوشانید و اجازه دهید چند دقیقه بماند و سپس آن را بشویید. این کار را یک بار در روز برای چند روز انجام دهید. شما همچنین می توانید 1 سیر خرد شده را در 2 تا 3 بار در روز بخورید و بعد از آن یک لیوان آب بنوشید.

توجه داشته باشید:استفاده موضعی از سیر برای کسانی که دارای پوست حساسی هستند مناسب نیست. همچنین، بیش از10 دقیقه آن را روی پوست خود قرار ندهید.
7. آلوئه ورا بهترین گزینه درمان برای کیست پیلونیدال

عصاره گیاه آلوئه ورا را از برگ گیاه آلوئه بگیرید و به طور مستقیم روی منطقه آسیب دیده قرار دهید. اجازه دهید به مدت 15 تا 20 دقیقه بماند و سپس با آب ولرم آبکشی کنید. این درمان را 3 تا 4 بار در روز تکرار کنید.یکی دیگر از گزینه ها این است که تکه پنبه را در ژل آلو ورای تازه 5 دقیقه خیس کنید، سپس آنرا 30 دقیقه روی منطقه آسیب دیده اعمال کنید. 2 ساعت صبر کنید، سپس دوباره از یک تکه تازه پنبه خیس شده تازه دوباره استفاده کنید و بمالید. یک هفته این درمان را دنبال کنید.
8. درمان کیست مویی با زردچوبه

درمان خانگی کیست پیلونیدال
درمان خانگی کیست پیلونیدال با زرد چوبه

1 قاشق غذاخوری پودر زردچوبه با کمی آب مخلوط کنید تا خمیر شود. این خمیر را روی کیست قرار دهید و اجازه دهید تا خودش خشک شود. منطقه را آب ولرم شستشو دهید. 2 یا 3 بار در روز برای چند روز این کار را تکرار کنید.همچنین مخلوط یک لیوان شیر را با 1 قاشق چای خوری پودر زردچوبه نیز توصیه می شود.
9. کیسه های چای سیاه روشی برای درمان کیست پیلونیدال

یک کیسه چای سیاه را در آب گرم 5 دقیقه بگذارید. فشارش دهید تا آب اضافی آن خارج شود. کیسه چای مرطوب را برای 5 تا 10 دقیقه در منطقه آسیب دیده بگذارید. چند بار در روز برای چند روز، این کار را تکرار کنید.
10. لیلاک هندی (نئم) راهی برای درمان کیست مویی

تعداد کمی از برگ های نایم را کاملا خرد کرده تا خمیر شود. خمیر را روی منطقه آسیب دیده اعمال کنید. اجازه دهید 20 دقیقه بماند و سپس با آب ولرم آن را بشورید. اینکار را 3 یا 4 بار در روز انجام دهید.همچنین می توانید تعدادی از برگ های نئیم را در یک ظرف پر از آب جوش دهید تا بگذلرید نیمی از آب تبخیر شود. مخلوط را فشار دهید تا آب اضافی اش برود و اجازه دهید خنک شود. منطقمحل را با این آب 2 تا 3 بار در روز بشویید.
نکات و راهنمایی های کلی درباره کیست مویی

جلوگیری از کیست پیلونیدال
روش های جلوگیری از کیست پیلونیدال

 •     برای جلوگیری از کیست های پیلونیدال، محل را تمیز و خشک نگه دارید.
 •     پس از دستشویی، محل را با آب بشورید و با دستمال کاغذی بدون عطر خشک کنید.
 •     از کرم یا ژل در منطقه آسیب دیده استفاده نکنید، زیرا ممکن است پوست را بیشتر تحریک کند.
 •     منطقه آسیب دیده را با آب گرم و صابون ضد عفونی بشورید و کامل خشک کنید.
 •     از هر گونه رطوبت در منطقه خودداری کنید.
 •     محل را با دست های کثیف لمس نکنید.
 •     در صورت نیاز، وزنتان را کاهش دهید تا خطر ابتلا به این مشکل دردناک را کاهش دهید.
 •     از نشستن های طولانی مدت برای جلوگیری از این مشکل و همچنین بهبود روند بهبودی اجتناب کنید.
 •     پیاده روی در اطراف خانه یا محل کار خود را به طور مرتب انجام دهید.
 •     سعی نکنید کیست ها را با هر وسیله ای تیز برای تخلیه چرک سوراخ کنید.
 •     روی شکم یا به پهلو ها بخوابید.
 •     سعی کنید که زخم هوای آزاد بخورد و آرام باشید.
 •     برای محافظت از زخم در هنگام بیرون رفتن از باند استفاده کنید.
 •     غذاهای ضد التهابی مانند بادام، گردو، ماهی چرب، روغن زیتون و سبزیجات برگ سبز در رژیم غذایی خود برای مبارزه با درد و التهاب جای دهید.
 •     هنگامی که وضعیت بهبود یافت، برای پاک کردن پوست لیزر را انتخاب کنید تا محل را از مو پاک کنید.
لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید