پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00015:34 - 1401/02/29

درمان زخم های وخیم با این روغن

کارگرآنلاین | روغن شاهدانه فواید زیادی دارد. در این مطلب به بررسی تاثیر روغن شاهدانه بر درمان زخم می پردازیم. گاهی زخم ها بسیار دردناک هستند.

به گزارش کارگرآنلاین یک مرد میانسال کانادایی مبتلا به سرطان دهان متوجه شد که روغن شاهدانه طبی می تواند در کاهش اندازه زخم هایی که به علت سرطان روی گونه هایش ایجاد شده، موثر باشد.

بر اساس گزارشی در شماره ژانویه مجله درد و کنترل علایم، درمان با روغن شاهدانه همچنین درد این مرد که در اثر حفره ای که بعد از سرطان روی گونه اش ایجاد شده بود را کاهش داد. این مطالعه عنوان می کند که، روغن شاهدانه می تواند در درمان درد بیماران مبتلا به سرطان موثر باشد.

تحقیقات بیشتری مورد نیاز است تا مشخص شود که آیا روغن شاهدانه تاثیری روی درمان زخم ها دارد یا خیر. دکتر وینسنت مایدا  (Dr. Vincent Maida) استادیار بخش مراقبت های تسکینی دانشگاه تورنتو که این مرد تحت درمانش بوده،

می گوید: ولی مورد این آقا واقعا تایید کننده چیزی است که هزاران سال درباره قابلیت کانابینوئیدهای (  cannabinoids این ماده مسئول اثرات روانگردان شاهدانه است) شاهدانه در مناطق مختلف مورد ارزیابی قرار می گرفته است.در فرهنگ های باستانی عصاره شاهدانه برای درمان زخم ها استفاده می شد.

این مرد ۴۴ ساله در بهار ۲۰۱۶ برای درمان درد ناشی از زخم های بدخیم روی گونه راستش به دیدن دکتر مایدا در یک کلینیک تسکینی مراقبی در تورنتو رفت. سه سال قبل سرطان دهان این مرد تشخیص داده شده بود، و با وجود این که تومور با عمل جراحی برداشته و تحت پرتو درمانی و شیمی درمانی قرار گرفته بود، ولی سرطانش بازگشته بود.

بر اساس گزارش ها، این مرد قبل از مراجعه به کلینیک مایدا به مدت ۲ سال انواع روش ها را برای درمان سرطان خود انجام داده بود ( مراقبت های تسکینی به طور کلی شامل کاهش درد می شوند).

این مرد داروهای شبه مخدر استفاده کرده بود، ولی هم چنان درد شدیدی در گونه داشت. ضمن این که در حال تجربه عوارض جانبی این داروها مانند خواب آلودگی و یبوست بود، از مایدا خواسته بود که برایش ماری جوانا تجویز کند. دکتر برای درمان، بخور ماری جوانا تجویز نموده بود که، مرد برای چند ماه بعد استفاده کرد.

و به نظر می رسید که تاثیر قابل توجهی در کاهش درد بیمار داشته است و مجوز کاهش مصرف آن برای مرد صادر شد. با این حال زخم گونه در حال بزرگ شدن بود و گونه در اثر سرطان تحلیل رفته و سوراخی روی آن ایجاد شده بود که جلوی استفاده از بخور ماری جوانا را می گرفت.

سپس مرد از دکتر مایدا خواست که، روغن شاهدانه برایش تجویز کند، مرد روغن شاهدانه را روزانه ۴ بار، به مدت یک ماه، به صورت مستقیم روی زخم میمالید. او متوجه شد که پس از استفاده،بزرگ شدن زخم متوقف شده و ماه بعد حدود ۵ درصد کوچک تر شد. بیمار عنوان کرد که،  ۱۰ – ۱۵ دقیقه پس از استفاده از روغن دردش از بین رفته و تا ۲ ساعت بعد از استفاده ادامه داشته است.

با این حال، بیمار حدود یک ماه پس از شروع استفاده از روغن شاهدانه در بیمارستان بستری شده و به علت وخامت وضعیت کلی، سه هفته بعد در اثر سرطان از دنیا رفت.

دکتر آنیتا گوپتا ( Dr. Anita Gupta ) معاون رئیس بخش درد در کالج درکسل فیلادلفیا که درگیر این گزارش نبوده، عنوان کرد: گزارش جدید نشان می دهد که، ظاهرا روغن شاهدانه برای درمان زخم مرد کارساز بوده که نتیجه ای واقعا جالب توجه است.

تا کنون، هیچ مطالعه جدی برای استفاده از روغن شاهدانه در درمان زخم انجام نشده است. یک مطالعه روی سلول های روده انسان که در لوله های آزمایش در حال رشد بوده اند انجام شده که، نشان می دهد روغن شاهدانه می تواند روند بسته شدن زخم ها را بالا ببرد.

به گفته دکتر گوپتا هرچند مشخص نیست که چرا روغن شاهدانه در این مورد روی ترمیم زخم تاثیر داشته، ولی می توان احتمال داد که این روغن اثر ضد التهابی دارد. اگرچه ممکن است روغن شاهدانه فواید زیادی داشته با شد، اما نیاز است که بیماران بیشتری با زخم های وخیم مورد معاینه و بررسی تاثیر روغن شاهدانه قرار بگیرند.

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
بانک رفاه کارگران