پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00010:45 - 1396/03/31

وزارت ورزش شفاف‌سازی کند

وقتی مردم برای پرسپولیس و استقلال نامحرم می‌شوند

حساب و کتاب دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در خصوص درآمدهایی که از اسپانسر خود داشتند روشن نیست و می‌طلبد که این دو باشگاه و در رأس آنها وزارت ورزش در این باره شفاف‌سازی کنند.

به گزارش کارگرآنلاین، یک حساب ساده است. یک «دو دوتا، چهارتای» ساده و سر انگشتی برای پی بردن به اینکه استقلال و پرسپولیس پول‌هایی که دریافت کرده‌اند چه شده و با این پول‌ها چه کار کرده‌اند. این حساب ساده البته تاکنون پر از ابهام بوده و گویا مدیران علاقه‌ای به توضیح دادن ندارند. دریافتی‌های این دو باشگاه، از سامانه هواداری بوده و این هواداران تیم‌ها بودند که با ارسال پیامک و کم شدن هزینه‌ روزانه به تیم‌های مورد علاقه خود کمک کردند. از این کمک‌ها پول‌های کلانی هم به سامانه هواداری مد نظر رسید که این پول به نسبت ارسال پیامک هواداری بین تیم‌های عضو سامانه تقسیم شد.

بر اساس پیگیری‌ها، تاکنون 35 میلیارد تومان به استقلال و 50 میلیارد تومان هم به پرسپولیس از سوی سامانه هواداری پرداخت شده است. با این حال گفته می‌شود این سامانه هواداری نزدیک به 29 میلیارد هم به پرسپولیس بدهکار است و همین مسئله موجب اختلاف شده است. اختلافی که باعث شده تا این لحظه پرسپولیس قرارداد همکاری‌اش را با سامانه قبلی تمدید نکند، در حالی که با رضایتی که استقلالی‌ها از دریافتی خود داشتند قرارداد اسپانسری‌شان را برای دو سال دیگر تمدید کردند. این اتفاقات در حالی افتاده که هیچ مسئله‌ای در این خصوص شفاف نیست و این شفافیت شاید بتواند کمک‌های قابل توجهی به آینده اقتصادی این دو باشگاه به خصوص پرسپولیس داشته باشد.

پول این قرارداد اسپانسری که از هواداران دریافت می‌شود، بر اساس قانون باید به خزانه باشگاه برود، اما عملاً چنین اتفاقی رقم نمی‌خورد بلکه این پول به حساب سامانه طرف قرارداد واریز می‌شود و این سامانه هر طور که می‌خواهد این پول را بین باشگاه‌های طرف قرارداد تقسیم می‌کند. اولین ابهام در این بخش وجود دارد و مشخص نیست که چند میلیون هوادار عضو این سامانه بودند، چه میزان پول از هواداران کم شده و چقدر پول به باشگاه‌ها داده شده است. با این حال و آنطور که گفته شده، در دو سال اخیر 50 میلیارد به پرسپولیس پرداخت شده و این باشگاه مدعی داشتن طلب 29 میلیارد از سامانه مورد نظر است. هرچند طاهری هم یک بار مدعی شده بود که این باشگاه فقط 33 میلیارد از سامانه دریافت کرده و حالا باید دید عدد 51 میلیارد درست است یا 33 میلیارد و 29 میلیارد طلبی که پرسپولیسی‌ها مدعی آن هستند سوای عدد 51 میلیارد است که جمع درآمد باشگاه را به 80 میلیارد می‌رساند یا این پول هم بخشی از همان 51 میلیارد تومان است.

این یک بخش ماجراست و مسئله دیگر هم به این باز می‌گردد که چرا در خصوص این اعداد و ارقام شفاف‌سازی صورت نمی‌گیرد. وزارت ورزش که متولی دو باشگاه استقلال و پرسپولیس است، باید دو باشگاه را مکلف به شفاف‌سازی کند یا اگر آنها دست به چنین کاری نمی‌زنند خودش این کار را انجام دهد. نمی‌شود که هواداران پولی را برای حمایت از باشگاه پرداخت کنند، اما از سرنوشت آن بی‌خبر باشند و نامحرم محسوب شوند. این یعنی هواداران بی‌حساب پول داده‌اند و مشکلی هم از تیم‌های مورد علاقه خود حل نشده که اگر حل شده بود استقلال در نقل و انتقالات زمستانی فصل گذشته محروم نمی‌شد. اگر مشکلات حل شده بود، هواداران پرسپولیس هر روز نگران محرومیت از نقل و انتقالات یا کسر امتیاز نبودند. هرچه هست، «دو دوتا، چهارتای» استقلال و پرسپولیس پر از ابهام است./تسنیم

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
سامانه بتای بانک رفاه کارگران
بانک رفاه کارگران
بانک سپه