پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00009:16 - 1400/05/17

کدام واکسن وارداتی کرونا موثرتر است؟

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری به بیان توضیحاتی در خصوص تفاوت‌های واکسن‌های آسترازنکای ژاپنی، کره‌ای و روسی پرداخت.

سید علیرضا ناجی در خصوص تفاوت‌های واکسن‌های آسترازنکای ژاپنی، کره‌ای و روسی گفت: همه آن‌ها شبیه به هم هستند چرا که واکسن‌های آسترازنکا که در کشورهای مختلف ساخته می‌شوند، بر اساس دستور العملی که شرکت اولیه سازنده این واکسن داشته، تولید شده‌اند و بنابراین این واکسن‌ها تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند.

وی ضمن اشاره به اینکه ایمنی بخشی این واکسن‌ها هم با یکدیگر متفاوت نیست، ادامه داد: اعدادی که در خصوص مقدار اثر بخشی این واکسن توسط شرکت واکسن سازی مرجع اعلام می‌شود با بررسی یک جمعیت خاص تعیین شده و ممکن است این مقدار در کشورها و جمعیت‌های مختلف با توجه به شرایط و شیوع واریانت‌های جدید متفاوت باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص تفاوت واکسن آسترازنکا با اسپوتنیک و این موضوع برخی پزشکان در خواست کرده‌اند که به جای اسپوتنیک به آن‌ها آسترازنکا شود، توضیح داد: از در خواست پزشکان در این باره مطلع نیستم، اما به هر حال این دو واکسن با یکدیگر متفاوت هستند و اسپوتنیک دو دز متفاوت دارد که یکی از آن‌ها وکتور آدونوی ۲۶ و دیگری آدونوی ۵ است، در حالی که هر دو دز آسترازنکا وکتور شامپانزه است، اما هر دوی آن‌ها قسمت بزرگی از پروتئین ویروس را بیان می‌کنند.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری در پاسخ به این سوال که ایمنی بخشی کدام یک این واکسن‌ها بالاتر است؟، افزود: بر اساس اطلاعات موجود اسپوتنیک ایمنی زایی بالاتری نسبت به آسترازنکا دارد و اسپوتنیک دارای حدود ۹۲ درصد کارایی بر علیه واریانت ووهان است و آسترازنکا بسته به مدل‌های مختلف از نظر اینکه در چه فاصله زمانی تزریق شود، حدوداً بین ۶۵ تا ۹۰ درصد ایمنی بخشی دارد.

منبع: میزان

لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بانک رفاه کارگران