پربحث ها
اخبار اقتصادی
چاپ00011:45 - 1399/10/07

هشدار؛ احتمال سقط جنین با مصرف سبزیجات آلوده

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به احتمال سقط جنین با مصرف سبزیجات آلوده گفت: نگهداری حیوانات خانگی مانند گربه هم می تواند باعث سقط جنین شود.

به گزارش کارگر آنلاین، حمید چوبینه درباره علل سقط مکرر جنین اظهار داشت: سقط‌های مکرر می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. یکی از این دلایل می‌تواند بحث‌های ژنتیکی باشد.

وی با بیان اینکه بحث‌های محیطی هم می تواند باعث سقط جنین شود، افزود: بعضی از خانم‌ها به دلیل وضعیت دستگاه تناسلی ممکن است دچار سقط‌های مکرر شوند.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: گاهی سیستم دفاعی خانم‌ها می‌تواند جنین را یک جسم خارجی تلقی کند و این موضوع به دلایل عوارض ایمونولوژیک برای وی اتفاق بیافتد.

چوبینه عنوان کرد: گاهی ممکن است خانم باردار مبتلا به یک بیماری انگلی به نام توکسوپلاسما شود و جنین خود را سقط کند؛ ما همیشه تاکید می‌کنیم که خانم‌های بارداری که به صورت مداوم از سبزیجات استفاده می‌کنند باید حواسشان به سبزی که وارد منزل می‌کنند باشد، چراکه امکان دارد که از طریق سبزیجات انگل توکسوپلاسما به خانم باردار منتقل شود.

وی یادآور شد: حتی انگل توکسوپلاسما می تواند از طریق گلدان ها به خانم باردار منتقل شود. همچنین نگهداری حیوانات خانگی مانند گربه هم می تواند باعث سقط جنین شود.

این متخصص بیولوژی تولید مثل تصریح کرد: عوامل محیطی می‌تواند در اثر آلودگی‌ها و عفونت‌هایی که برای خانم در دوران بارداری اتفاق می‌افتد؛ فرزند نتوانند لانه‌گزینی درستی انجام دهد و یا اگر لانه‌گزینی هم در دوران جنینی انجام شده این جنین نتواند در رحم مادر ادامه حیات پیدا کند.

مدیرعامل شرکت شهر سالم شه بیان داشت: اختلالات کروموزومی فرزند هم می‌تواند باعث سقط جنین شود. به طور مثال امکان دارد از لحاظ ژنتیکی، ژن‌هایی در بدن زن و شوهر باشد که وقتی آنها تشکیل یک فرزند می‌دهند به دلیل اختلالات کروموزومی که برای فرزند حاصل شده، این فرزند توسط رحم مادر پس زده می‌شود و نمی‌تواند ادامه حیات دهد.

منبع: اخبار روز ایران و جهان | آفتاب نیوز
لینک کوتاه :
برای ذخیره در کلیپ برد، در باکس بالا کلیک کنید
اشتراک گذاری در :
نظر خود را ثبت کنید
نام خود را وارد نمایید
متن نظر را وارد نمایید
مقدار صحیح است
مقدار صحیح وارد کنید
بانک رفاه کارگران